FIJASKO? /

Eksplozija cijena stanova u Hrvatskoj? Ekonomski stručnjak: 'Može se dogoditi opasna situacija'

Slovenska vlada još prije dvije godine ponudila je građanima da preko njih iznajmljuju svoje stanove.No strategija je doživjela - fijasko. Iznenađujuće mali broj Slovenaca pristao je s državom potpisati ugovor. Isto sada građanima nudi hrvatska vlada. Iz Domovinskog pokreta uvjeravaju kako je HDZ-ov plan dobar put za tržište nekretnina dok oporba u uspjeh sumnja

Lucija Ptičar

Lucija Ptičar

Samoborka. TV reporterka koju gura osjećaj za pravdu. Ustrajna u dobivanju odgovora na ključna pitanja.

20.10.2024.
6:45
VOYO logo

Iznajmi stan preko države! Te ideje Slovenci su se sjetili prije dvije godine. Rezultat - tek 6 sklopljenih ugovora. I u gradnji stanova u suradnji s lokalnom zajednicom nisu daleko odmaknuli. Od predviđenih pet tisuća izgradili su tek stotinjak. Zapelo je na financijama.

"Te priuštive najamnine ne pokrivaju realne troškove gradnje. Jednostavno, ne možeš platiti samo polovicu. To ekonomski ne može opstati, iako neki ekonomisti to neprestano ponavljaju. Kao građevinar znam da se mora platiti", objašnjava nam Črtomir Remec, direktor Stambenog fonda RS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kod nas mjere nove stambene politike tek su predstavljene. No, Hrvatska želi slijediti susjede. Ministar Branko Bačić cilja na prazne stanove.

Pozvao je vlasnike, koji ih dulje od dvije godine ne iznajmljuju, da ih predaju državi. Zauzvrat, APN će pronaći podstanare na razdoblje od dvije do deset godina. Oporbi HDZ-ova strategija sluti na slovenski fijasko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Treba uzeti u obzir da 8 tisuća sada već slobodnih nekretnina koje su u vlasništvu države postoji, da imamo nebrojeno zemljišta koje se uopće ne smatra dati u funkciju i mi umjesto toga idemo zadirati u privatne nekretnine. Tome jasno treba reći - ne jer to nije rješenje, to je jako loše rješenje", kaže nam Petra Mandić, članica Predsjedništva Mosta.

Veće oporezivanje?

Ekonomski stručnjak Josip Tica (SDP) kaže da se može dogoditi još opasnija situacija. "Ako država počne upumpavati kroz taj sustav u tržište zato što će ljudi koji imaju sklonost kupnji praznih stanova dobiti ogromnu količinu keša i početi kupovati još praznih stanova što će dovesti do eksplozije cijena stanova u Hrvatskoj", ističe Tica.

Image
PROBLEM PRENAPUČENIH KUĆANSTAVA /

Bačić predstavio detalje stambene politike: 'Imamo odgovore na visoke cijene stanova'

Image
PROBLEM PRENAPUČENIH KUĆANSTAVA /

Bačić predstavio detalje stambene politike: 'Imamo odgovore na visoke cijene stanova'

Za priuštivo stanovanje cilj je napuniti devet tisuća stanova u idućih pet godina. Stranka Možemo rješenje vidi u većem oporezivanju.

"U krajnjoj liniji nije ni fer prema onima koji su do sada iznajmljivali stanove po svim pravilima koji neće imati priliku dobiti 10 ili 20 tisuća eura u đuture, a ovi koji su možda čak i na crno iznajmljivali će imati tu priliku", kaže saborski zastupnik Martin Živković (Možemo!).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj nedostaje 237 tisuća stanova

Za koalicijske partnere sumnje nema. Novom stambenom politikom, tvrde, doći će do smanjenja cijena nekretnina i povećanja stambenog fonda.

"Neće država nagrađivati najmodavce koji su držali prazne nekretnine baš obratno kako postoji veliki broj stambenih jedinica koji ne dostaju, preko 230 tisuća stambenih jedinica s obzirom na potražnju stanova, jedan od ciljeva je staviti sve prazne nekretnine u funkciju. Smatramo da ćemo to s ovom mjerom to postići", objašnjava državni tajnik u Ministarstvu graditeljstva i državne imovine David Vlajčić (Domovinski pokret).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primjena mjera teških milijardu i 200 milijuna eura trebala bi početi u veljači iduće godine. No, pita li se građane, moglo se i više. Mnogi su mišljenja da od svega ne bude bilo nikakve koristi. A da će koristi biti smatra država jer u Hrvatskoj nedostaje 237 tisuća stanova, a 600 tisuća stoji prazno. Cijeli plan uskoro ide na javno savjetovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo