Jednogodišnja djevojčica iz Solina na koju je pala zapaljena boca s benzinom i dalje je u bolnici. Nakon stravične nesreće s plamenom, djevojčica se nalazi na dječjoj intenzivnoj. I dalje je sedirana kako ne bi trpjela bolove.
"Ide prema oporavku, kolege su danas izvjestile da je situacija bolja nego je bila i nadamo se da će sve biti dobro u konačnici", kaže pročelnik Zavoda za plastičnu kirurgiju KBC-a Split Josip Banović.
Kako postupiti?
No u takvim situacijama, nekad je teško znati kako postupati.
"Ne znam što isti tren napraviti, valjda ohladiti ranu", kaže Joško Elezović iz Splita. "To bi bilo to, leda. Hladno, hladno,”
"S vodom ne ide, je li tako? Neka krpa mokra ili nešto tako i zvati u međuvremenu hitnu pomoć", ističe Ivan Dujić.
Što kažu liječnici?
A liječnici objašnjavaju: kad dođe do teških opeklina, svakako treba izbjegavati vodu, a samu ranu najbolje je ne tretirati nikakvim sredstvima.
"Ako imate ozbiljnu opeklinu, onda vam je prvi zadatak osigurati područje, ugasiti vatru i pacijenta zbrinuti da osigurate čisto područje za ranu. Sterilno. Previti ga sterilnim gazama I transportirati ga do najbliže medicinske ustanove ili zvati doktora, odnosno medicinsku službu, da izađe na teren", navodi pročelnik Zavoda za plastičnu kirurgiju KBC-a Split.
Treba osigurati i područje oko ozlijeđene osobe, osobito ako je opeklina, primjerice, od strujnog udara.
Potpuni oporavak je moguć
"Ne bih savjetovao da se skida odjeća, da se odljepljuje sa pacijenta jer to može izazvati krvarenje, može pojačati bol. Mislim da je najvažnije osigurati vitalne parametre, osigurati sterilne uvjete", istaknuo je pročelnik Banović.
Iako sve ovisi o stupnju opekline, liječnici kažu potpuni oporavak je moguć.
Teško opečenom pacijentu ne smije se davati nikakva tekućina. To nije preporučljivo ako je potrebna anestezija. A baš tako je bilo i u slučaju jednogodišnje djevojčice koja je sedirana tijekom oporavka.
POGLEDAJTE VIDEO: Prvi helikopter Hitne sretno sletio na rekonstruirani helidrom KBC-a Split: Posada otkrila dojmove