Dječak od godinu i sedam mjeseci otrovao se sredstvom za čišćenje. U srijedu ujutro dotaknuo je površinu umivaonika na kojoj je bilo opasno sredstvo. Nakon toga je stavio ruku u usta. Uskoro su se javili bolovi i crvenilo te je pozvana Hitna pomoć. Dječak je prevezen na Rebro gdje mu je ustanovljeno oštećenje sluznice.
U vrtiću kažu da je riječ o lužini, no kako doznaje RTL-ova reporterka Kristina Čirjak, djelatnicima Hitne pomoći u prvom pozivu je rečeno da se radi o sredstvu poznatog proizvođača koje sadrži kiselinu. Reporterka je razgovarala s toksikologom Zdravkom Lovrićem.
O kakvom sredstvu se radi i za koliko je izbjegnuta veća tragedija?
"Bez obzira radi li se o kiselini ili lužini, posljedice mogu biti identične. Radi se o nagrizajućim sredstvima koji mogu nagrizati kožu, oči i sluznice ako dospiju do očiju. Pogotovo kod male djece koja su vrlo osjetljiva, kod kojih su koža i sluznice toliko osjetljivi. Može izazvati teške opekline. Kada se radi s takvim sredstvima, bitno je da se površine na koje su nanesena dobro isperu da ne ostane ni traga. Pogotovo kada se radi o maloj djeci."
Djelatnici su sredstvo poslali s dječakom. Koliko je to važno?
"Vrlo bitna stvar. Često nas nazovu iz zdravstvenih ustanova i kažu da je dijete nešto popilo i daju nam trgovačko ime tog proizvoda. To nama ništa ne znači. Kada imamo proizvod, onda se na deklaraciji može iščitati njegov sastav i može se reći kako postupati u takvim situacijama."
Kakve posljedice su mogle biti?
"Radi se o nagrizajućem sredstvu. Moglo je doći do nagrizanja sluznice. Onda se stvaraju opekline, pogotovo na sluznicama. Iskočili bi plikovi. Na svu sreću, bila je manja količina ili je bilo dovoljno razrijeđeno da ne izazove takve stvari."
Što prvo trebamo raditi ako dijete dođe u doticaj s takvim sredstvima?
"Prvo se ne bi trebalo dozvoliti da dijete dođe u doticaj s time. To se vrlo često događa u kućanstvu. Takva sredstva držimo na dohvat ruku djece, a treba ih maknuti i ukloniti na više položaje. Staviti ih pod ključ da dijete do njih ne dođe. Čim dijete propuže, počne otvarati ormare u kojima se najčešće nalaze sredstva. Ispod sudopera i lavaboa uvijek imamo nešto. Ako se ipak dogodi, treba što prije isprati. Bez obzira nalazili se na koži, ustima ili očima. Isprati i potražiti pomoć u zdravstvenoj ustanovi."
Kakvom vodom treba isprati?
"Nije toliko presudno, ali najjednostavnije je isprati mlakom vodom da dijete ne trpi. Voda ne treba biti ni prehladna ni prevruća."