Za vrijeme šetnje Kristina i njezina Bela zastanu da se poigraju divljim kestenima kojih je pun park. Kristina je čula da su kesteni otrovni pa Belu ne ispušta iz vida. "Nikad nije imala nikakvo trovanje. Znači ona ga pregrize. Ona ga ne pojede. Na… Ne jede ga, i to čeka da ja bacim. Neće ga ovako primit sama", kaže Kristina iz Zagreba.
Druga vlasnica pasa - još opreznija! S kestenima se ne igra. "Pa ne bi trebali bacat, uglavnom znaju bacat to da se igraju pa grickaju peseki pa je problem", kaže Ljubica iz Zagreba.
U sebi sadrže toksin eskulin koji - ako pas pojede 5 ili više divljih kestena može u tim količinama biti čak i smrtonosan. "Kod blažih trovanja vama pas ima krvavo povraćanje i proljev. Tada idete simptomatskom terapijom, ali ako se jave neurološki ispadi - opet je simptomatska terapija jer nemate antidot za taj otrov", kaže veterinar Bruno Ljolje.
Simptomi se mogu pojaviti i do dva dana nakon što pas pojede kestene. Tješi činjenica da se su slučajevi trovanja kestenima - prava rijetkost jer ih psi zbog gorkog okusa izbjegavaju progutati. Ono što prema riječima veterinara predstavlja veću opasnost od trovanja - je gušenje kestenom ili zapinjanje kestena u crijevima koje zahtjeva hitnu operaciju.
"Imate sve tipične znakove zastoja u pasaži crijeva. Znači nema stolice, povraćanje, jedna malaksalost, loše raspoloženje. Glavni znaci dakle povraćanje, nema peristaltike tada pretpostavljamo da se radi o stranom tijelu u probavnom sustavu", kaže veterinar Ljolje. Ovakvim su situacijama podložnije manje pasmine, pa su i vlasnici malih pasa oprezniji.
"Uvijek je na povodcu, uvijek, puštam ga samo tamo gdje znam gdje je sigurno", kaže Lara iz Zagreba.
Bili mali ili veliki savjet je - ne ispuštati ga iz vidokruga, a pojave li se simptomi trovanja ili gušenja - obavezno potražiti pomoć veterinara.
POGLEDAJTE VIDEO: Na psećoj špici okupilo se tisuću pasa: Pozirali, prošetali se, najeli se, a i ponovili se