I Carinska rakija u skladištu ponuđena po sistemu „viđeno-kupljeno“ prepoznatljivog je mirisa. Čak 2354 litre voćne rakije u rinfuzi, na natječaju su ponuđene po cijeni od 66 centi po litri pa su kupci pokazali velik interes.
„Mi smo u cijelosti uspjeli prodati sve izložene količine, znatno smo premašili početnu postavljenu cijenu.“ kaže Dario Dobek, voditelj Odjela prodaje u Područnom carinskom uredu Osijek.
Javni poziv bio je namijenjen poduzetnicima koji će zaplijenjenu rakiju koristiti u proizvodnji novog proizvoda, no zainteresirani su bili i ostali.
„Bake, djede, baš se jedan gospodin javio stariji – jel nam možeš prodati rakije 30 litara mi treba, ženim nećaka, ako nije problem, to je onako i simpatično u cijeloj priči bilo.“ kaže Dobek.
Prije se uništavala sad je prodaju
Rakija se tradicionalno u Hrvatskoj i peče i pije. A zakonom je uređeno kako je mogu proizvoditi i mali i veliki proizvođači.
Turisti traže tradicionalne proizvode, pa i tako i domaće voćne rakije, a dobar proizvod spremni su dobro i platiti.
„20 do 30 eura, jedna kvalitetna viljamovka ili rakija od dunje čak može se prodati po 30 eura, a 20 – 25 eura je standard već domaće proizvodnje.“ kaže Stjepan Zorić, zamjenik predsjednika Hrvatske voćarske zajednice.
Što je starija - to je bolja, često se govori za rakiju, no s tim kao i s konzumacijom treba biti oprezan.
„Ona priča da u bure zakopamo na 20 godina, zaista neće izaći ništa iz tog bureta poslije 20 godina, ali u inertnim sudovima na koje nemaju utjecaja klimatske prilike može se stvarno kvalitetno čuvati desetak petnaest godina sigurno.“ kaže Zorić.
Rakija oduzeta u carinskim postupcima prije se uništavala, no sada se može koristiti u izradi novih proizvoda uz obvezu re-destilacije i plaćanja trošarina. Na dobrobit proračuna i svih koji u njoj oprezno uživaju.