VIRUSI, BAKTERIJE I LOŠ ZRAK /

Branko Kolarić upozorio: 'Imamo povišenje lebdećih čestica koje mogu iritirati dišne putove'

Broj oboljelih od gripe raste, do sada je prijavljeno 12 tisuća slučajeva, a cijepilo se više od 300 tisuća osoba. Epidemiolozi poručuju da još nije kasno za cijepljenje. Uz gripu i koronu probleme zadaje i hripavac. Stručnjaci upozoravaju da se zbog niske procijepljenosti i nepovjerenja u cjepiva vraćaju zarazne bolesti koje su trebale biti iskorijenjene

9.2.2024.
21:09
VOYO logo

Sezona je respiratornih infekcija, uz gripu koja prevladava prisutan je i COVID-19 i hripavac. Zaštita od respiratornih bolesti bila je i tema konferencije u organizaciji Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga. Stručnjaci su složni, iako su cjepiva dostupna, procijepljenost nije na zadovoljavajućoj razini. Upozoravaju da se zbog toga vraćaju bolesti koje su trebale biti iskorijenjene.

U Sveučilišnoj klinici Vuk Vrhovac protiv gripe, COVID-a i pneumokoka cijepe hospitalizirane, ali i pacijente koji dođu na pregled. "Sada sam primio cjepivo protiv pneumokoka, a prije sam se cijepio i protiv gripe i protiv COVIDA-a. Preporuka liječnika je da se cijepim jer sam šećeraš", kaže Franjo Tovernić iz Ivanić-Grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo su pacijenti s kroničnim bolestima među najizloženijima riziku od komplikacija. "To smo naučili za vrijeme COVID-a. Tada su osobe sa šećernom bolešću imale veći rizik da završe na respiratoru i puno veću smrtnost. Zato je važno da se cijepe protiv svih onih zaraznih bolesti protiv kojih postoji cjepivo", rekao je Dario Rahelić, predstojnik Sveučilišne klinike Vuk Vrhovac.

Image
ORDINACIJE PUNE /

Gripa na vrhuncu, cjepiva skoro više nema, liječnica otkriva po čemu se razlikuje od korone

Image
ORDINACIJE PUNE /

Gripa na vrhuncu, cjepiva skoro više nema, liječnica otkriva po čemu se razlikuje od korone

Među respiratornim infekcijama dominira gripa, a u Klinici za infektivne bolesti svi kreveti su puni. "Bolnica trenutačno radi na način da se svako jutro, u svakom dežurstvu, popune svi bolnički kapaciteti i da se traži krevet više. Pacijenti čekaju da se otpuste prethodno ozdravljeni, da bi se novi primili", objašnjava Rok Čivljak, infektolog u Klinici za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Broj oboljelih od gripe raste, do sada je prijavljeno 12 tisuća slučajeva, a cijepilo se više od 300 tisuća osoba. Za cijepljenje, poručuju epidemiolozi, još nije kasno. "Još uvijek nismo dosegli vrhunac gripe pa pozivamo osobe da se još uvijek cijepe. Mogu se sada cijepiti svi i to u zavodima za javno zdravstvo i kod obiteljskih liječnika“, kaže Ivana Brkić Biloš, voditeljica Službe za epidemiologiju i prevenciju kroničnih nezaraznih bolesti HZJZ-a.

Uz gripu i koronu probleme zadaje i hripavac. Stručnjaci upozoravaju da se zbog niske procijepljenosti i nepovjerenja u cjepiva vraćaju zarazne bolesti koje su trebale biti iskorijenjene. "Kažu zašto bi cijepio svoje dijete protiv bolesti koja ne postoji, a mi ih pokušavamo uvjeriti da se baš zato cijepi protiv te bolesti. Kada se dovoljno ljudi prestane cijepiti, onda se događa ovo što je sada s hripavcem ili ospicama“, pojasnio je Miroslav Venus, predsjednik Hrvatskog epidemiološkog društva.

U sezoni respiratornih infekcija teškoće stvara i smanjena kvaliteta zraka. "Vidimo da zadnjih nekoliko dana imamo povišenje lebdećih čestica koje mogu iritirati dišne putove. Posebno osobe koje imaju kronične bolesti, astmu, bronhitis mogu imati pogoršanje simptoma. To je obično prolazno", kaže Branko Kolarić, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar.

Kad je to tako, osjetljivim skupinama preporučuje se izbjegavanje intenzivne tjelesne aktivnosti na otvorenom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo