U potrazi za srećom Hrvatski sve manje hrle u inozemstvo. Sve je više i onih koji se vraćaju u domovinu, ponajviše iz Irske u koju se masovno iseljavalo.
Ovako izgleda život jednog Hrvata u Irskoj - do posla putuje javnim prijevozom četrdesetak minuta, stan u Dublinu s režijama plaća više od dvije tisuće eura. Plaće su znatno bolje nego u Hrvatskoj, ali neke stvari ipak se ne mogu platiti.
'Za godinu-dvije sam nazad'
"Draže mi je imati svoj niži standard i biti sa svojim ljudima, nego biti u drugoj državi. Došao sam na kratko, ali zbog pandemije ostao sam duže. Vrlo vjerojatno ću se za godinu, dvije najkasnije, vratiti nazad u Hrvatsku", opisuje nam Borna Zuber, Hrvat u Irskoj.
U Irsku je u prvih devet mjeseci ove godine otišlo petstotinjak Hrvata. "Vidljiv je drastičan pad iseljenih Hrvata u Irsku. To je pomalo iznenađujuće u odnosu na 2016., kada je iselilo 5300 Hrvata. Ovih trenutačnih 526 do kraja godine neće prijeći 700 iseljenih Hrvata", pojašnjava demograf Nenad Pokos.
S druge strane, prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku, lani i preklani iz te zemlje se vratilo nešto više od 700 Hrvata. O povratnicima je govorio i ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman: "Ja sam isto nekad bio iseljenik, ali domovina vam uvijek može pružiti zaštitu, slobodu i radost. Stvar je uvijek u kvaliteti života, nitko vam ne može to pružiti kao vlastiti zavičaj."
Veleposlanik: 'Zatvaraju se hrvatske trgovine'
Hrvatski veleposlanik u Irskoj kaže kako je prije dvadesetak godina bilo oko 34 tisuće Hrvata-Iraca, sada - upola manje. Zatvaraju se i hrvatske trgovine i restorani. "Zatvorila se jedna od dvije trgovine koje su prodavale hrvatsku robu, zatvorio se jedan poznat restoran u centru Dublina, zatvorio se još jedan restoran i jedna pizzerija. I pokazuje da se smanjuje interes", kaže hrvatski veleposlanik u Irskoj Davor Vidiš.
Uz visoke cijene života i stanarine, jedan od razloga je jeftinija radna snaga, kaže demograf Pokos. "Dio Ukrajinaca je zauzeo dio poslova koji su prije obavljali ili dobivali Hrvati. Osim toga kao kod nas, u Irsku doseljavaju brojni stanovnici kao i kod nas iz zemalja u razvoju", govori Pokos.
Da se ipak netko vraća kući, pokazuju i podaci Vladine mjere "Biram Hrvatsku" za poticanje povratka iseljenika. Od 2022. to pravo iskoristilo je 700 povratnika, od čega iz Irske 29. Ukupno iz svih zemalja u ovoj godini velik rast i odobreno je 400 zahtjeva. "Upravo ti podaci iz Irske nam govore da će se jedan veći broj ljudi, koji su u prvim godinama članstva u EU-u odabrali neku drugu članicu, zbog tada puno veće razlike u plaćama nego sada, vraćati u Hrvatsku jer su im ovdje sada bolji uvjeti nego što su bili tada" kaže premijer Andrej Plenković.
Iduće godine bit će izdvojeno 23 milijuna eura za poticanje povratka kući.