Kada dođe vrijeme za veliki odmor – većini učenika pekarnica je ključno mjesto. Ali zbog visokih cijena – pekarske proizvode sve manje si mogu priuštiti. Pa su pekarnice odlučili bojkotirati.
"Mi kao učenici srednje škole smo kroz ove četiri godine mogli vidjeti kako su cijene podivljale kroz pekare te smo odlučili se javiti platformi Halo, inspektore kako bi nas podržali u ideji za bojkot zato što jednostavno cijene su nenormalne", kaže maturant Prirodoslovne škole Vladimira Preloga u Zagrebu Borna Saucha.
Skupa užina
Jer nekoć su na užinu, kažu nam, trošili oko 10 eura na tjedan, a sada moraju čak dvostruko više.
"Najviše kupujem pizze i prije je ono koštalo oko 12 kuna, sad je to već dva i pol eura. Svaki dan to uzimati je užasno skupo", kaže maturant Tehničke škole Ruđer Bošković u Zagrebu Jakov Morović.
"Veliki burek s mesom koji sam prije često uzimao u prvom razredu, danas često izbjegavam u pekari jer je njegova cijena toliko apsurdno postala velika da ga gledam kao luksuz koji možda kupim jednom ili dva puta na tjedan", kaže Borna.
Taj su luksuz učenici i opjevali: "Burek na kredit, kifla na dug. Čekam bolje dane, al nema ih tu. Pitam prodavačicu je l' to zlato, je li kifla od tijesta postala blago?"
Bojkot pekarnica
Pita se i to platforma "Halo, inspektore". Srednjoškolce podržavaju i na bojkot pekarnica pozivaju u petak.
"Otišle su cijene bureka, peciva, pa čak i kruha u kojem znaju napraviti sendvič, a o sendvičima da ne govorimo. I jednostavno taj njihov revolt i nezadovoljstvo smo mi prepoznali i rekli zašto ne - ako ste vi toliko spremni da idete u bojkotiranje pekarnica, mi ćemo vas podržati", kaže Josip Kelemen.
Na bojkot pekarnica spremni su i građani.
"Bojkotiram sve živo, svaki petak bojkotiram", kaže Nada iz Osijeka.
"Vjerojatno hoću. Zbog toga što su preskupi, otišli su ne 200 nego 400 posto gore", kaže Joso iz Karlovca.
"Cijene pogotovo nisu, cijene su pretjerale sve granice", kaže Dušanka iz Osijeka.
"Jesu, preskupe su, ali bojkot ja baš ne podržavam, oprostite", kaže Tomislav iz Osijeka.
Javili se vlasnici pekarnica
Iz malih pekarnica kažu da, za razliku od velikih lanaca, oni cijene nisu toliko dizali.
"Više smo zaokruživali to za svega par centi. Po 7, 8 centi samo da ne bude 1,32 nego 1,40. Mi smo isto voljni spustiti cijene ali za to treba i sav materijal pasti što se tiče cijena", kaže vlasnik pekarnice u Puli Filip Kristaj.
U trgovinama pekarski proizvodi imaju najvišu maržu - čak 40 posto. Istodobno, cijena pšenice nije rasla. Kilogram stoji oko 20 centi, dok primjerice, samo jedna kiflica - 35.
"Cijena pšenice nije rasla u zadnjih 30 godina. Imala je neke skokove, ali kad uzmemo ono prije 30 godina i prošlu godinu - ravna crta", kaže Mato Brlošić.
"Ja repromaterijal uzimam s 25 posto PDV-a, a pšenicu prodajem s 5 posto PDV-a. 20 posto nije malo, to je velika razlika. Ja bih samo molio da mi netko iz Ministarstva poljoprivrede da objašnjenje, gdje nastane taj vakuum? Tko uzme te novce?", komentirao je proizvođač pšenice Ivan Vladić.
Zna se tko na kraju plaća najviše, a u petak, osim pekarnica, iz platforme "Halo, inspektore" pozivaju i na novi bojkot trgovina.