voćarima muka /

Beru se prve jabuke, a proizvođači očajni jer se prva klasa otkupljuje za 50 centi: 'Idemo u propast'

U Slavoniji je počela berba jabuka i trebao bi to biti sretan trenutak ubiranja plodova. No njihovim brigama nema kraja - loše vrijeme, manjak radnika i niska otkupna cijena jabuka, a i površine pod jabukama sve su manje

18.8.2023.
20:20
VOYO logo

Berba je jabuka u slavonskim voćnjacima. Rane sorte su zrele pa ih vrijedne ruke beru od ranih jutarnjih sati. Posao im, kažu, nije težak.

Tako ni Marinu Barišiću iz Čokadinaca: "Nije tako ni zahtjevno, a nije ni teško. Jedino je sparina."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Puno je toga na što proizvođači jabuka ne mogu utjecati. Godina je počela smrzavanjem, nastavila se obilnim padalinama pa su došle i oluje. A tu je i niz drugih problema.

"Nevrijeme je stvorilo takvu tuču da je uništilo oko 90 posto moga voćnjaka. Tu su i druge stvari - cijena struje, plina, vode pa do repromaterijala", nabraja Stipe Dumančić iz Čeminca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I Dražen Tonkovac, koji se jabukama bavi više od 10 godina, kaže da uzgajanje kraljice voća ne bi preporučio.

Image
NEZAPAMĆENA ŠTETA /

Katastrofalan urod šljiva zbog prirodnih nepogoda: Ove godine na stolu će se naći šljive iz uvoza, ponajprije Moldavije

Image
NEZAPAMĆENA ŠTETA /

Katastrofalan urod šljiva zbog prirodnih nepogoda: Ove godine na stolu će se naći šljive iz uvoza, ponajprije Moldavije

"I to nikome! U voćarstvu sam od 2008. godine, sav novac, koji sam svih ovih godina zarađivao u ratarstvu, ulagao sam u voćarstvo i uvijek sam mislio da će to nešto donijeti", kaže Dražen.

Ali iz godine u godinu donosio gubitke i probleme. Jedan od problema je i nedostatak radnika za berbu. Stipe već godinama zove kupce jabuka da ih sami biraju i beru u njegovom voćnjaku.

"Dolaze mi ljudi iz grada ovoga građani brati jabuke radi nedostatka snage i vjerujem da ćemo to svakako ovaj puta bez problema počistiti", kaže Stipe Dumančić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći je problem proizvođača otkupna cijena jabuka koju im nude otkupljivači - 50 centi za ekstra klasu vodi ih, kažu, u propast. Pokazuju to i podaci po kojima je u Hrvatskoj još samo oko 4000 hektara pod jabukama.

Igor Mikulić, viši stručni suradnik osječke gospodarske komore, kaže: "Površine pod jabukama se smanjuju u Hrvatskoj - 2020. godine imali smo 4300 hektara pod jabukama".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dražen jedinu svjetlu točku vidi u hladnjačama novog Regionalnog distribucijskog centra Osječko-baranjske županije gdje će čuvati svoje jabuke i na najisplativiji način ih plasirati na tržište.

Kaže: "U tome jedino vidim spas i u tome vidim da pokrijem, da završim na nuli – ja ću biti sretan, ne moram ništa zaraditi, samo da završim na nuli – da više ne poslujem s gubitcima."

Sve manje proizvođača i nepovoljni vremenski uvjeti rezultirat će godinom u kojoj će se proizvesti oko 60 tisuća tona jabuka - nedovoljno i za potrebe domaćeg tržišta.

POGLEDAJTE I VIDEO Štandovi puni svega, ali nema onog najvažnijeg. Mile iz Sinja: 'Kupio sam janjetinu, ali kruha nigdje'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ljubav je na selu
NOVA SEZONA
VOYO logo