U Hrvatskoj se gradi sve više stanova, ali je i praznih nikad više. Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2021. godine, čak 600 tisuća stanova je prazno.
To je 43 posto više nego prije 10 godina. Najviše je praznih stanova u Zagrebu, oko 84 tisuće, a slijede Splitsko-dalmatinska, Primorsko-goranska, Zadarska, Šibensko-kninska te Istarska županija.
Za RTL Danas, misterij praznih stanova objašnjava agentica za nekretnine Martina Mataić Škugor.
Podaci kažu da je oko 600 tisuća praznih stanova, kako to komentirate?
"U našoj je praksi da praznih stanova ima najviše tamo gdje je više nasljednika, pa se ne mogu dogovoriti oko prodaje ili situacije u kojima postoje određeni pravni problemi, dokumentacija, legalizacija i to su stanovi koji traže određeno vrijeme, bilo da se radi o dogovoru suvlasnika ili nasljednika, bilo da se sređuje pravna dokumentacija", komentira Mataić Škugor.
Čini li vam se to velik broj praznih stanova?
"Nisam vidjela tu statistiku i ne znam detaljno što sve te analize obuhvaćaju. Praksa pokazuje da je potražnja sve veća, da ljudi stvarno traže stanove i imaju potrebu za stanovima i mi ih opskrbljujemo s nekretninama koje su im potrebne", ističe.
Puno je i novogradnje, kakva je tu situacija?
"Ovdje se radi uglavnom o stanovima za stanovanje i oni koji kupuju tu nekretninu imaju namjeru tu i živjeti, nemaju namjeru držati prazan stan", napominje Mataić Škugor.
Dugo ste na tržištu, pa kada govorimo o tim praznim stanovima. Tko su vlasnici tih stanova, stranci ili?
"Po našim podacima, to su uglavnom nekakvi nasljednici ili se radi o više suvlasnika koji se ne mogu dogovoriti, najviše je takvih situacija. Kada govorimo o strancima, oni najviše vole Dalmaciju, Istru i sve veći je interes za Gorskim Kotarom, manje u Zagrebu", zaključuje.
POGLEDAJTE VIDEO: Gorjelo u Paromlinu kraj dvorane Lisinski, vatrogasci izjurili na teren