Srednja Europa nastavlja borbu s poplavama kakve se dugo ne pamte. Najgore je i dalje u u Austriji i Njemačkoj, točnije dijelovima Saske i Bavarske, gdje je domove moralo napustiti više od 10 tisuća ljudi.
Nakon što je bujica uzela najmanje sedam života, stanje u Češkoj se smiruje. Podivljala Vltava dosegnula je vrhunac, od kojeg će se Prag dugo oporavljati.
Voda je poplavila brojne kuće, ulice te zatvorila turističke znamenitosti - Karlov most i zoološki vrt. Danonoćnim naporima spasioci su improviziranim nasipima sačuvali staru gradsku jezgru.
U RTL-u Danas gostovala je kiparica DešaVlahutin koja već tri godine živi u češkoj prijestolnici.
Najgore je prošlo - kako je to izgledalo?
"Nije izgledalo strašno kako zvuči. Mi smo redovito pratili rast rijeke tako da se među stanovnicima nije osjetio pravi strah. Sve je bilo dobro organizirano."
Rekli ste da stanujete nedaleko od Vltave - jeste li se u nekom trenutku zabrinuli za svoju sigurnost?
"Moram priznati da nisam. Živim 300-tinjak metara od Vltave, no obrana od poplave bila je dobro organizirana. Naravno, situacija nije ugodna, ali i sada po mostovima možete vidjeti turiste kako fotografiraju nabujalu rijeku. Srećom, poplava nije onako grozna kao 2002. godine."
Kada će se Prag vratiti u normalu - znamo da je omiljeno turističko odredište - ima li ih i sada u gradu?
"Ne znam kad će se sve vratiti u normalu, no moram reći da život normalno teče. Jedini problem poplava je uzrokovala u prometu", završila je Deša Vlahutin.