ima li pomaka? /

Reforma zdravstva koja je trebala olakšati sustav!

Reforma zdravstva koja je trebala olakšati sustav - pacijentima je samo zakomplicirala ionako mukotrpna čekanja na preglede - jer s novim uputnicama obiteljski i bolnički liječnici još se ne snalaze. Ipak, već se vide prve uštede koje su bile i jedan od ciljeva.

14.9.2013.
18:33
VOYO logo

Sedamdesetogodišnji Franjo Vančina kao nekad više vremena provodi sa svojom obiteljskom liječnicom.

"Sjećam se u mojim mladim godinama kada smo išli kod liječnika obiteljske prakse i on je imao daleko više kontakata s pacijentima, više razgovora", kazao je Franjo.

Više posla imaju obiteljski liječnici jer sad je praćenje kroničnih bolesnika, postavljanje dijagnoze i liječenje u njihovim rukama.

"To nam je povećalo u ordinacijama malo broj posjeta i nama se obujam posla povećao, međutim u konačnici mislim da je to jako dobra stvar", kazala je obiteljska liječnica Gabrijela Papić.

Isto misle i bolnički doktori, iako je novi model upućivanja donio zbrku. Liječnici često ne znaju koju uputnicu izdati, pa se pacijenti šeću od doktora do doktora.

"Naknadna uputnica mora biti ako pacijent, ako doktor pogriješi i pošalje pacijenta recimo iz Vukovara u našu bolnicu na nekakvu obradu, takav pacijent ako treba naknadnu uputnicu, uputnica nije dobro napravljena, takav pacijent nema mogućnost obaviti određene procedure u bolnici i on mora ići svom doktoru", poručio je ravnatelj Dječje bolnice Srebrnjak Boro Nogalo.

"U vremenu prilagodbe mi očekujemo da će biti još šetanja pacijenata, jer tu je uvijek pitanje između konzilijarne uputnice a i specijalističke c između koje se ne mogu odlučiti niti liječnici primarne medicine niti još bolnički doktori", kazala je pomoćnica ravnatelja HZZO-a Tatjana Prenđa Trupec.

Šetati se neće djeca astmatičari, kao i svi bolesnici s dijabetesom tipa 1, koji će na kontrole kao i dosad ići u bolnice.
Već dva tjedna više se ne baca novac na skuplje lijekove.

"Doktor koji je dosad trošio 160 tisuća kuna mjesečno na svoja pacijente prema sadašnjoj projekciji od ovih sedam dana, on je na 120 tisuća kuna", dodaje Trupec.

I na ovim uštedama  trebat će još poraditi - jer u bolnicama, žale se neki obiteljski liječnici, često propisuju skuplji, a ne generički lijek.

"Većina pacijenata se slaže s propisivanjem jeftinijih lijekova, jedan dio pacijentana je negodovao, a jedan dio je želio nadoplatiti na svoj prethodni lijek", kaže Papić.

Umjesto u bolnice pacijenti  prijeoperativne pretrage obavljaju u domovima zdravlja - to bi trebalo dovesti i do manjih lista čekanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo