najveći odaziv u zagrebu /

Referendum o braku: Do 16 sati glasalo 26,75 posto birača

Image
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Najveći odaziv, 35,99 posto, zabilježen je u Gradu Zagrebu, a najmanji u Ličko-senjskoj županiji, gdje je na referendum izašlo tek 17,83 posto.

1.12.2013.
16:30
Dusko Jaramaz/PIXSELL
VOYO logo

Na državni referendum o ustavnog definiciji braka kao zajednici žene i muškarca, do 16 sati izašlo je 26,75 posto ili ukupno 946.753 birača, objavljeno je na mrežnim stranicama Državnog izbornog povjerenstva (DIP).

Po županijama, najviše birača do 16 sati izašlo je u Gradu Zagrebu - 35,99 posto, te u Splitsko-almatinskoj (30,41), Dubrovačko-neretvanskoj (29,14 posto) i Zagrebačkoj županiji (28,51 posto), a najmanji broj u Ličko-senjskoj županiji, gdje je na referendum izašlo tek 17,83 posto, te u Vukovarsko-srijemskoj (20,19 posto) i Bjelovarsko-bilogorskoj (20,76 posto).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasačka mjesta otvorena su večeras do 19 sati.

Na popisu birača je, prema podatcima Ministarstva uprave, 3.780.583 birača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na prvom narodnom referendumu odlučuje se o ustavnoj definiciji braka

Image
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

U Hrvatskoj se danas održava prvi narodni referendum na kojem će se odlučiti hoće li u Ustav ući odredba o braku kao zajednici muškarca i žene.

Rezultat referenduma bit će obvezujuć neovisno o broju birača koji će se odazvati glasanju.

Građani će se na referendumu moći izjasniti jesu li "za" ili "protiv" da se u Ustav unese definicija braka kao životne zajednice žene i muškarca, o čemu su se posljednjih mjeseci vodile žestoke rasprave.

Održavanje referenduma zatražila je inicijativa U ime obitelji nakon što je prikupila oko 750.000 potpisa. Referendumu su se usprotivile udruge civilnog društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državno izborno povjerenstvo (DIP) objavljivat će privremene rezultate glasovanja na svojoj internetskoj stranici s početkom od 20 sati. Prije toga DIP će izvještavati o odazivu birača i o tijeku referenduma.

Nedjeljni referendum prvi je u povijesti koji su inicirali građani i treći od hrvatske neovisnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DIP je izdalo 6.409 dozvola za promatranje provedbe referenduma. Inicijativi "U ime obitelji" izdano je 6.306 dozvola, a udruzi Potrošač 103. Od makedonske Državne izborne komisije, DIP je zaprimio zahtjev da i četiri njihova predstavnika nadziru provedbu referenduma.

DIP je ranije precizirao prava i obveze promatrača koji su tijelu koje provodi referendum dužni predočiti službenu iskaznicu te ju nositi vidljivo istaknutu dok god nadzire referendum.

Promatrači mogu upozoravati na nepravilnosti i tražiti njihovo otklanjanje, davati obrazložene primjedbe na rad tijela za provedbu referenduma, dobiti prijepis ili presliku zaspisnika o radu tijela.

Ne smiju ometati rad tijela za provedbu referenduma, ne smiju fotografirati, tonski ili video snimati njihov rad, nositi oznake, značke, fotografije, promotivni ili drugi materijal koji može utjecati na birače.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promatračima nije dopušteno odgovarati na eventualne upite birača, odnosno ako im se birač obrati dužni su ga uputiti predsjedniku ili članu biračkog odbora.

Image
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Građani koji nemaju važeću osobnu iskaznicu i nisu upisani u izvatke popisa birača moći će na referendumu glasovati s potvrdom za glasovanje, objavilo je Ministarstvo uprave. Potvrde za glasovanje na dan referenduma izdavat će se od 7 do 19 sati u uredima i ispostavama ureda te na lokacijama gradova i općina koje su bliže građanima. Popis lokacija Ministarstvo je objavilo na svojim internetskim stranicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U popis birača je prema podacima Ministarstva uprave upisano 3.780.583 birača. S prebivalištem u Hrvatskoj je 3.773.710 birača od kojih se prethodno registriralo njih 7.467. Riječ je o biračima koji imaju prebivalište u Hrvatskoj, a glasovat će u inozemstvu. Bez prebivališta u Hrvatskoj aktivno se registriralo 6.873 birača, koji mogu glasovati u inozemstvu ili Hrvatskoj.

Glasači će se o referednumskom pitanju moći izjasniti na oko 6.700 glasačkih mjesta. Riječ je o redovitim i posebnim glasačkim mjestima u Hrvatskoj, te o glasačkim mjestima u inozemstvu, odnosno u 51 državi.

Na posebnim glasačkim mjestima glasovat će birači na službi u Oružanim snagama RH, zatvorenici, posade pomorskih i riječnih brodova, te birači u centrima i domovima koji skrbe za psihički bolesne odrasle osobe.

DIP je, uobičajeno, propisao i pravila o načinu uređenja glasačkih mjesta. U prostorijama u kojima će se glasovati na referendumu, mogu se isticati samo državni simboli, kao što su grb i zastava Republike Hrvatske. Mogu se isticati i obilježja županija, gradova i općina sukladno njihovim statutima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S glasačkog mjesta i iz njegove neposredne blizine, precizno u krugu od 50 metara, mora biti uklonjen sav promidženi materijal. Ispred glasačkog mjesta i u njegovoj neposrednoj blizini zabranjena je promidžba referenduma, bilo pozitivna ili negativna.

Zabranjeno je i na bilo koji način navoditi birače kako će glasovati (dijeljenjem promidžbenih letaka, isticanjem plakata, održavanjem promidžbenih skupova i govora, davanjem intervjua, odnosno izjava).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od izbora, na državni referendum o ustavnoj definiciji braka ne primjenjuje se institut "šutnje", pa je i u subotu i u nedjelju, kada se referendum održava moguća referendumska promidžba.

FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo