Mykhailo Podoliak, savjetnik šefa ureda ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, u intervjuu za talijanski TV kanal Rai rekao je da ukrajinska protuofenziva traje već nekoliko dana.
"Protuofenziva traje već nekoliko dana, intenzivno se ratuje na 1500 kilometara granice, ali akcija je počela. Ne želimo napasti ruski teritorij, koristit ćemo oružje koje ste nam dali da gađamo ruske položaje na teritoriju koji je Moskva okupirala, uključujući Donbas i Krim.
Dodao je da je Ukrajina naoružana raketama dugog dometa Storm Shadow, tenkovima Leopard, proturaketnim sustavima koje su osigurale Francuska i Italija te lovcima F-16 koji će joj omogućiti zatvaranje zračnog prostora zemlje.
A ruska plaćenička skupina Wagner počela je povlačiti svoje snage iz ukrajinskog grada Bahmuta i tamošnje položaje predavati regularnim ruskim trupama, rekao je njezin osnivač Evgenij Prigožin u videu objavljenom u četvrtak.
"Povlačimo jedinice iz Bahmuta. Od danas u pet ujutro, 25. svibnja, do 1. lipnja, većina jedinica će se rasporediti u pozadinske kampove. Predajemo naše položaje vojsci", rekao je.
Video je na Telegramu objavila njegova tiskovna služba, a prikazuje Prigožina odjevenog u ratnu opremu kako stoji pored u ratu oštećenog stambenog bloka.
Najkrvavija bitka u ratu
Prigožin je u subotu objavio zauzimanje Bahmuta nakon najduže i najkrvavije bitke u ratu.
U najnovijem videu Prigožin, koji je više puta javno kritizirao visoke ruske obrambene dužnosnike, rekao je da će njegove snage biti spremne vratiti se u Bahmut ako regularna vojska ne bude mogla kontrolirati situaciju.
Dodajmo i kako je Prigožin u razgovoru s vojnim proratnim blogerom Konstantinom Dolgovom rekao da su u situaciji u kojoj 'jednostavno mogu izgubiti Rusiju.
"Moramo uvesti izvanredno stanje. Nažalost… moramo objaviti nove valove mobilizacije, moramo staviti sve koji su sposobni raditi da rade na povećanju proizvodnje streljiva. Rusija mora živjeti kao Sjeverna Koreja nekoliko godina, da tako kažem, zatvoriti granice… i naporno raditi", rekao je.
A grupa koja tvrdi da stoji iza nedavnog napada u ruskoj pograničnoj regiji Belgorod poručila je da će u budućnosti pokrenuti nove upade na ruski teritorij.
“Vidjet ćemo se opet s ruske strane. Ne mogu otkriti kakve stvari dolaze, ne mogu otkriti ni smjer. Granica je prilično duga, ali opet će biti mjesta gdje će se stvari zahuktati”, kazao je Denis Kapustin (također poznat kao Denis Nikitin), zapovjednik Ruskog dobrovoljačkog korpusa. Rekao je da su njegovi borci protiv Putina dugo držali “oko 42 četvorna kilometra” ruskog teritorija.
'Borimo se protiv torture'
“Mi se borimo za slobodu, borimo se protiv nepravde, dakle, borimo se protiv torture, borimo se protiv užasnih djela policijske brutalnosti”, dodao je Kapustin, a prenosi SkyNews.
Rusija je najprije optužila Ukrajinu za ovaj napad na ruskom teritoriju, navodeći da je pritom ubijeno ili odbijeno oko 70 napadača. Kapustin je negirao ta izvješća, navodeći da su dva njihova borca lakše ozlijeđena, dva su poginula i još deset ih je ranjeno. Rekao je da su kao trofeje uzeli i rusko oklopno vozilo i top protiv dronova.
Osvrnuo se na izvješća zapadnih medija da je njegova milicija koristila američku vojnu opremu koja je donirana Ukrajini kako bi se branila od ruskih napada.
“Točno znam odakle mi oružje. Nažalost, ne od zapadnih partnera”, kazao je ovaj vođa partizana.
Također, prema posljednjoj američkoj procjeni, postoji mogućnost da ukrajinska skupina stoji iza napada dronovima na Kremlj početkom ovog mjeseca, a za koji je Rusija tvrdila da je pokušaj atentata na ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Podsjetimo, tada su dva drona letjela prema Kremlju i udarila su u palaču. Rusija tada priopćila da nije bilo žrtava ni štete.
Presreli komunikaciju ruskih dužnosnika
Izvori upoznati s obavještajnim podacima za CNN su rekli da su prikupili razgovore između članova ukrajinske vojske i obavještajaca koji sugeriraju da su ukrajinske snage za specijalne operacije izvele ovu operaciju. Ovi razgovori i presretnuta komunikacija ruskih dužnosnika koji krive Ukrajinu za napad i pitaju se kako se to dogodilo, navelo je američke dužnosnike da razmotre mogućnost da ukrajinska skupina stoji iza incidenta.
S druge strane, Amerikanci ne vjeruju da su visoki ukrajinski dužnosnici, poput predsjednika Volodimira Zelenskog, naredili ili čak i znali unaprijed za napad.