Najava Kijeva da kreće s ofenzivnim operacijama mogla bi označiti početak nove i potencijalno ključne faze rata s Rusijom, a mogla bi biti i jedina ukrajinska šansa da oslobodi okupirani teritorij, smatra vojni stručnjak Justin Bronk.
Ovaj znanstveni suradnik na londonskom Royal United Services Institutu analizirao je za Daily Mail trenutnu situaciju na bojištu u Ukrajini, a svojem je tekst ustvrdio kako je malo vjerojatno da će snage Volodimira Zelenskog imati bolju priliku da vrate kontrolu nad zemljom koju su okupirali Rusi.
Mjeseci teških borbi oko urbanih područja kao što je Bahmut usporavaju razmjenu teritorija između suprotstavljenih vojski. Ali to vrijeme nije uzalud potrošeno, budući da je Ukrajina popunila svoje elitne brigade i primila bogatu opremu od europskih i NATO saveznika, uključujući njemačke tenkove Leopard 2 i britanske Challenger 2.
Visoki ulozi
Ukrajinski dužnosnici natjerali su Rusiju da nagađa o tome kada i gdje bi mogla pokrenuti svoju dugoočekivanu protuofenzivu, a zapovjednici su bili oprezni oko ponavljanja pogrešaka koje su napravile ruske snage tijekom njihovih napada u kojima su čitave brigade bile uništene.
Bronk je rekao da će zadatak koji je pred ukrajinskim trupama biti ogroman jer moraju napasti kroz opsežne ruske obrambene linije koje su mjesecima gradile Putinove snage, a koje sadrže rovove, minska polja i protutenkovsku obranu.
Ulozi su visoki, ali nakon značajne potpore Zapada i borbe s kojom se Rusija suočava da se prilagodi iscrpljujućoj prirodi rata koji je ostavio trupe Kremlja bez streljiva, rezervnih dijelova, pojačanja i morala, sada bi mogla biti najbolja prilika Ukrajine da postigne napredak.
Međutim, kriza u ruskim redovima neće trajati zauvijek - ruski čelnici imaju sve potencijale da srede svoju vojnu proizvodnju i brutalni prisilni državni aparat da provedu njihovu volju. Zapadni kapacitet potpore također nije neograničen.
Bit će teških žrtava
Ukrajina je u ovom trenutku vjerojatno vojno onoliko jaka koliko može biti kratkoročno održiva. Zbog toga su ulozi za protuofenzivu iznimno veliki.
Ukrajinske trupe, koliko god bile hrabre, motivirane i vješto vođene, suočit će se s iscrpljujućom vatrenom moći i vrlo čvrstim ruskim obrambenim linijama. Gotovo će sigurno biti i poraza i teških žrtava, smatra Bronk.
Međutim, bez pokretnih rezervi od većeg značaja, ruska vojska suočava se s iznimno teškom situacijom ako ukrajinske snage uspiju postići značajan proboj i progurati mobilne snage u velikom broju.
Do sada su se ruske trupe povukle uglavnom u dobrom stanju iz Kijeva, Harkova i Hersona. To je spasilo mnoge njihove formacije i mnogo opreme koja bi bila izgubljena u bijegu.
Međutim, s ravnotežom snaga na kritičnoj točki, ako se Ukrajina uspije probiti u velikim razmjerima, mogli bismo vidjeti veliki ruski poraz po prvi put tijekom ovog rata, piše Bronk.