Ruska invazija na Ukrajinu tjera Njemačku da učini nešto bez presedana — da trajno bazira tisuće vojnika samo oko 100 kilometara od granice s Rusijom i točno na liniji vatre ako Kremlj ikada pokrene napad na teritorij NATO-a, piše Politico.
Njemački ministar obrane Boris Pistorius boravio je u ponedjeljak u Vilniusu kako bi potpisao sporazum sa svojim litavskim kolegom Arvydasom Anušauskasom kojim se utvrđuju uvjeti pod kojima će 4800 njemačkih vojnika i 200 civila biti stacionirano u toj baltičkoj zemlji.
"S ovom brigadom spremnom za rat, preuzimamo odgovornost vodstva ovdje u savezu i na istočnom krilu NATO-a", rekao je Pistorius te dodao:
"Brzina projekta jasno pokazuje da je Njemačka razumjela novu sigurnosnu stvarnost."
Rat u Ukrajini preokrenuo je vojno razmišljanje u Berlinu — prisiljavajući generale i političare da se kreću neuobičajenom brzinom.
Jedna od jedinica koje čine novu brigadu je Panzerbatallion 203 iz Augustdorfa, ali ta je oklopna jedinica predala Ukrajini sve svoje tenkove Leopard 2 i čeka novo izgrađene zamjene. Pistorius je rekao da je narudžba zamjenskih tenkova već napravljena i kada budu izgrađeni, bit će isporučeni izravno u Litvu.
Međutim, bez odgovarajućeg dugoročnog plana financiranja i bez njihovih glavnih borbenih sustava Leopard 2, brigada iz Litve "neće biti spremna ni za obranu", upozorio je Roderich Kiesewetter, političar iz oporbenih Kršćanskih demokrata i umirovljeni pukovnik s 27 godina radnog staža.
Pistorious je rekao da jedinica poput one koja je poslana u Litvu — nazvana Panzerbrigade 42 — košta između 25 i 30 milijuna eura mjesečno održavanje u Njemačkoj. Prvi elementi bit će raspoređeni sljedeće godine, a puna brigada trebala bi biti postavljena do 2027. godine.
Vatrena moć
No bez obzira na brige oko opreme i novca, Berlin je predan raspoređivanju, koje njemačka vlada naziva "projektom svjetionika", signalizirajući svoju spremnost da zaštiti saveznike u NATO-u.
"Istočno krilo sada se pomaknulo na istok i dužnost Njemačke je da ga zaštiti", rekao je Pistorius.
Trenutno raspoređivanje Njemačke u Litvi jedna je od osam rotacijskih borbenih grupa pojačane prednje prisutnosti koje je NATO postavio u zemljama duž njegove istočne granice; Njemačka je vodeća nacija u Litvi, a Belgija, Češka, Luksemburg, Nizozemska, Norveška i SAD također daju svoje trupe.
Nova jedinica bit će smještena na dvije lokacije — Rukla u blizini drugog litavskog grada Kaunasa i Rūdninkai u blizini glavnog grada Vilniusa.
Te su baze dovele njemačke postrojbe vrlo blizu uske uporne točke koja povezuje rusku enklavu Kalinjingrad i njenog bliskog saveznika Bjelorusiju za koju zapadni vojni planeri upozoravaju da bi vjerojatno bila jedna od prvih meta Rusije ako Vladimir Putin odluči eskalirati rat u Ukrajini u sukob s NATO-om.
"Trebamo očekivati ne samo dobre nego i najgore scenarije. Dakle, moramo biti spremni… Rusija ostaje glavna prijetnja nama i NATO-u", rekao je litavski ministar Anušauskas.
POGLEDAJTE VIDEO: Ukrajina dobila zeleno svjetlo za ulazak u EU