Plaćenici privatne vojske Jevgenija Prigožina imaju snažan poticaj da jurišaju u krvavu bitku za Bahmut. U suprotnom ih, naime, čeka smrt, piše The Sun. Šef Wagnera dezertere voli vidjeti mrtve uslijed udaraca maljem.
Kada je navodni prebjeg iz njegove privatne vojske ubijen spomenutom jezivom metodom, Prigožin je rekao kako je "taj pas zaslužio takvu smrt".
Kako bismo pokušali objasniti takav monstruozni mentalitet valjda se prisjetiti kako je Prigožin od prodavača hrenovki preko zatvora postao jedan od najmoćnijih Putinovih zapovjednika. "Nikad nije odbijao raditi prljave poslove", piše The Sun.
Putinov krvnik, koji poput mafijaškog poslušnika ruskog predsjednika naziva "Tata", formirao je privatnu vojsku Wagner kako bi vladaru iz Kremlja dao razlog da zažmiri na njegove kriminalne aktivnosti. Od Ukrajine do Sirije i nekih od najbrutalnijih sukoba u Africi, Wagner je vodio prljave ratove i time skretao krivnju s Moskve.
"Momci iz Wagnera uhvatili su neke gusare. Vezali su ih, vratili u čamac, polili benzinom i zapalili. Ništa im tu nije bilo sporno - 'To je ono što radimo piratima', rekli su", opisao je jedan britanski plaćenik incident na istočnoj obali Afrike.
Ključna uloga u Ukrajini
Prigožinova privatna vojska sada bi mogla biti ključna u borbama u Ukrajini. Dok je po zatvorima regrutirao sam talog ruskog društva, on je ubojicama, silovateljima i pljačkašima govorio kako treba njihove kriminalne talente. Obećao im je da će, ako prežive šest mjeseci na prvoj crti bojišnice, njihove kazne biti poništene i da se kući mogu vratiti kao slobodni ljudi. Jasno, preživjeti šest mjeseci usred kaotičnih ruskih ratnih planova prilično je težak zadatak.
"Imate li još koga tko vas može izvući iz zatvora? Bog i Alah mogu, ali u drvenoj kutiji. Ja te mogu odavde izvući živog. Ali, ne vraćam te uvijek živog", navodno je Prigožin govorio robijašima.
Jevgenij Prigožin
Vojnici na prvoj liniji dobili bi dvije granate - da se raznesu ako budu opkoljeni. "Nitko se ne povlači. Nitko ne uzmiče. Nitko ne smije biti zarobljen", navodne su Prigožinove zapovijedi.
Dezerteri će, zaprijetio je, biti strijeljani. Ili biti nasrtm pretučeni maljem. "On je jedan od nas", rekao je neimenovani regrut očito očaran Prigožinovim brutalnim manirama.
Nasilni kriminalac
I doista, Prigožin je i sam nasilni osuđeni kriminalac. Rođen je u Lenjingradu, danas Sankt Peterburgu, 1961. godine, a odgojila ga je samohrana majka koja je radila u lokalnoj bolnici. Sanjajući o karijeri profesionalnog skijaša trkača, diplomirao je na prestižnom atletskom internatu 1977. godine.
No, u sportu nije imao svijetlu budućnost pa se okrenuo kriminalu. Godine 1979., sa samo 18 godina, dobio je uvjetnu kaznu od dvije i pol godine zbog krađe. Umjesto u zatvoru, radio je u tvornici kemikalija. Dvije godine kasnije Prigožin i suučesnici su krenuli u pljačku, tijekom koje su opljačkali žensku žrtvu pod prijetnjom nožem. Prigožin je zgrabio ženu s leđa i gušio je dok nije izgubila svijest. Bio je u zatvoru 13 godina, od čega 9 u strogo čuvanom logoru.
Prošle godine pojavio se video u kojem se tvrdi da je vršio seksualne radnje nad drugim zatvorenicima. "Znao je svoje mjesto i pristao je na njega", izjavio je čovjek koji je tvrdio da je vođa bande.
Prokremaljski blogeri kažu da su te tvrdnje zapravo ukrajinske izmišljotine, dok analitičari vjeruju da bi njegovi brojni politički neprijatelji unutar Rusije mogli stajati iza tih sugestija.
Prigožinov uspon
Iz zatvora je pušten 1990., a Sovjetski Savez se raspao sljedeće godine. Prigožin je potom otvorio kiosk s hot-dogovima, koji je ubrzo procvjetao usred ruskog kapitalističkog razvoja. odnosno, kaosa koji je nastao. Ubrzo je vodio lanac trgovina, a zatim i nekoliko vrhunskih restorana u Sankt Peterburgu.
Dragulj u njegovoj kulinarskoj kruni bio je plutajući restoran New Island, koji je plovio uzvodno i nizvodno rijekom Nevom. Kad je japanski premijer Yoshiro Mori posjetio Putina u travnju 2000., par je večerao na brodu New Island. "Putin je vidio što sam izgradio nakon što sam počeo na kiosku. A vidio je i da nemam problema osobno posluživati jela dostojanstvenicima", rekao je Prigožin jednom prilikom.
Godine 2002. američki predsjednik George W. Bush večerao je u New Islandu s Putinom, a godinu dana kasnije ruski je predsjednik ondje proslavio svoj rođendan. Iako sam nije bio kuhar po zanimanju, Prigožin je ubrzo stekao nadimak "Putinov kuhar", ali i povjerenje ruskog čelnika. "Postao je nešto poput dvorske lude", rekao je oporbeni političar Aleksej Navaljni o Prigožinu.
Vladimir Putin, George Bush, Jevgenij Prigožin
Unosni ugovori s državom
Ubrzo je dobio 2,8 milijardi eura vrijedne ugovore s državom za opskrbu vojske, škola i državnih domjenaka. Bogatstvo se slijevalo pa je Prigožin postao vlasnikom ogromnog imanja, privatnog mlažnjaka i jahte. Prigožin je potom od Putinova kuhara postao njegov privatni vojni poduzetnik. Godine 2014. je Prigožinova skupina Wagner, nazvana po Hitlerovom omiljenom skladatelju, započela borbe u ukrajinskoj regiji Donbas dok ju je Rusija pokušavala zauzeti.
Barbarstvom je stekao zastrašujuću reputaciju, a posebno su se na tom području 'iskazali' u Siriji gdje su wagnerovci brutalnim metodama kažnjavali zarobljenike. Prvo su protivnike Bašara al-Asada mlatili maljem, a potom su se smijali dok su zarobljeniku odrubljivali glavi i palili ostatke njegova tijela.
Ruski novinar Denis Korotkov identificirao je jednog od ubojica kao bivšeg ruskog policajca. "Oni su izvan kontrole. Ne mislim da je to izoliran slučaj", rekao je Korotkov.
Jezivom reputacijom svoje vojske Prigožin se često hvalio. U trgovinama u Rusiji danas možete kupiti malj s Wagnerovim logom i hrpom lubanja koji dolazi u kutiji koja podsjeća na lijes, kao i privjeske za ključeve i naljepnice za automobile sa znakov te plaćeničke vojske.
Nakon što je Europski parlament prošlog studenog Rusiju proglasio državom sponzorom terorizma, Prigožin im je poslao jedan malj. Bio je premazan lažnom krvlju i upakiran u kutiju za violinu. "Wagnerov malj će vas čekati", rekao je na jednoj snimci.
Sukob s vojnim vrhom
Tijekom većeg dijela invazije na Ukrajinu Wagnerove plaćenike koristilo se uglavnom kao "ljudsko meso" u ofenzivi na Bahmut. "Okupili bi one koji se nisu htjeli boriti i ustrijelili su ih pred tek pridošlim regrutima. A onda su ih zakopali u rovove koje su iskopali upravo ti regruti", izjavio je bivši wagnerovac Andrej Medvedev.
U nedjelju, nakon nekoliko mjeseci rovovske bitke u Bahmutu, Prigožin je ustvrdio kako je postavio rusku zastavu na gradsku vijećnicu, dodajući da je "u pravnom smislu, Bahmut naš". S druge strane, Ukrajinci poriču da je grad pao u ruske ruke.
Prigožin je često proteklih mjeseci kritizirao, pa i vrijeđao, ruski vojni vrh. "Čak se ponašao kao paralelna vlada", rekao je jedan analitičar. Neki pak idu toliko daleko da ga smatraju Putinovim nasljednikom u Kremlju.
No, odnedavno postoje znakovi da bi Putin mogao obuzdati svog nekadašnjeg kuhara. Naime, Wagner više ne smije regrutirati zatvorenike, a neki vjeruju da je rusko vrhovno zapovjedništvo njegovu skupinu lišilo streljiva i podrške kako bi smanjila Prigožinov utjecaj.
"Kad cijeli ovaj spektakl završi, mislim da će ga likvidirati njegovi ljudi", rekao je Medvedev.
Prigožin će možda i sam osjetiti udarac maljem…