OBARANJE 'NEOBORIVOG' /

Je li moguće da su Ukrajinci srušili šest ruskih Kinžala? Vojni analitičar: 'Nema šanse!' Detaljno je objasnio i zašto

Image
Foto: Profimedia

'Sustavi koje Ukrajina ima na raspolaganju ne mogu djelovati protiv Kinžala. Čak je upitno ima li Zapad učinkovit odgovor na te ruske rakete', kaže vojni analitičar Marinko Ogorec

17.5.2023.
22:38
Profimedia
VOYO logo

Kada je u veljači prošle godine počeo rat u Ukrajini, bilo je jasno da će ukrajinsko ratište biti poligon za upotrebu raznih moćnih oružja, i ruskih i zapadnih, o kojima smo prethodnih godina puno čitali u rubrikama, redakcijski kolokvijalno zvanim "military porn". Jedno od tih oružja bila je i ruska hipersonična aerobalistička raketa zrak-zemlja H-47M2, poznatija po prijetećem nazivu Kinžal iliti naški - Bodež. Riječ je, zapravo, o modificiranoj raketi balističkog sustava zemlja-zemlja 9K720 Iskander. U tehničkom opisu Kinžala stoji da joj je dometa preko 2000 kilometara, brzina 10 maha (oko 12.350 kilometara na sat) te da ima manevarske mogućnosti izbjegavanja u svakoj fazi leta.

Kada je još 2018. godine ruski predsjednik Vladimir Putin predstavljao tu raketu, kazao je da je ona zbog svoje brzine "neuhvatljiva" za zapadne proturaketne sustave. Ni u NATO-u nisu krili zabrinutost. "Zbog svoje brzine i mogućnosti upravljanja mogu proći kroz sve raketne sustave i drastično smanjuju mogućnost reakcije", navedeno je u jednom izvješću s Minhenske sigurnosne konferencije 2019. godine. Čak je, na početku invazije na Ukrajinu, američki ministar obrane Lloyd Austin ustvrdio da će upotreba hipersoničnih raketa poput Kinžala utjecati na tijek rata u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NEUHVATLJIVA I RAZORNA /

Može li moćni Bodež promijeniti tijek rata u Ukrajini? Više od rakete, NATO strahuje od taktike koju razotkriva

Image
NEUHVATLJIVA I RAZORNA /

Može li moćni Bodež promijeniti tijek rata u Ukrajini? Više od rakete, NATO strahuje od taktike koju razotkriva

Ukrajinci kažu da su iz šuba srušili šest Kinžala

Rusi su u nekoliko navrata gađali Kinžalima ciljeve u Ukrajini, ali ne prečesto jer navodno nemaju puno tih raketa u zalihama, a i preskupe su da bi ih Putin i ruski generali olako ispaljivali kad im dođe. Stoga je u utorak, nakon što je Rusija prethodne noći zasula ciljeve u Ukrajini s čak 18 raketa, iznenađujuće zazvučala vijest iz Kijeva da je ukrajinska protuzračna obrana oborila čak šest (svih šest!) Kinžala koje su Rusi ispalili u toj kanonadi. Uslijedio je niz proturječnih informacija. Rusko ministarstvo obrane tvrdilo je da su u raketnom napadu uništili i američki protuzračni sustav Patriot kod Kijeva, a što se tiče navodno šest oborenih Kinžala, ruski ministar obrane Sergej Šojgu rekao je da ih uopće nije bilo toliko ispaljeno.

"Broj projektila za koje Ukrajina tvrdi da ih presreće je triput veći od broja koji lansiramo", kazao je Šojgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, američki izvori su, doduše anonimno, kazali da je jedan njihov sustav Patriot, ustupljen Ukrajini, oštećen, ali ne i uništen.

'Ukrajinski sustavi nemoćni su protiv Kinžala'

Na pitanje je li moguće da ukrajinska protuzračna obrana odjednom, u jednome danu, obori čak šest "neoborivih" Kinžala, vojni analitičar Marinko Ogorec odmahuje glavom.

"Nije moguće. Već sam ranije rekao da sustavi koje Ukrajina ima na raspolaganju ne mogu djelovati protiv Kinžala. Čak je upitno ima li Zapad učinkovit odgovor na te rakete, tako da smatram da Ukrajina definitivno nije imala mogućnosti za takvo što. Recimo da je to dio promidžbe ukrajinske strane u funkciji jačanja borbenog morala svojih postrojbi i svoga stanovništva", kazao nam je Ogorec.

Pitali smo ga je li moguće da je američki sustav na posudbi, Patriot, ipak djelovao i srušio - možda ne baš šest Kinžala, ali barem jednog. I na to je Ogorec odmahnuo glavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nije moguće! Sustav Patriot ne može djelovati protiv Kinžala. On može oboriti ostale rakete, recimo Iskandere za koje je također rečeno da su bili oboreni u napadu u utorak. Može oboriti i krstareće rakete, ali protiv Kinžala zasad definitivno ne može djelovati. Patriot je znatno stariji sustav od Kinžala i, jednostavno, taj sustav u tom segmentu nije operativan. Drugim riječima, Patrioti ne mogu srušiti Kinžale. Barem ne ovi sustavi Patriot koje su dobili Ukrajinci", pojasnio je Ogorec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Rusi su vjerojatno pogodili ono što su gađali'

S druge strane, Ogorec smatra kako je moguće da su Rusi uspjeli Kinžalom oštetiti ili uništiti protuzračni sustav Patriot na području Kijeva.

"Postoji velika vjerojatnost da se to dogodilo. Kinžal je vrlo precizan sustav, suvremen, i kao takav može se dobro primijeniti za gađanje točkastih ciljeva. I do sada su Kinžali bili dobro korišteni za takve ciljeve. Uostalom, njihova osnovna namjena je gađanje američkih nosača zrakoplova, koji definitivno jesu točkasti ciljevi. U tom segmentu, Kinžal je namijenjen za precizna gađanja točkastih ciljeva i velika je vjerojatnost da su njime Rusi uspjeli pogoditi ono što su namjeravali gađati", ustvrdio je.

Osvrnuo se i na rusku štedljivost u upotrebi Kinžala.

"Oni ih nemaju baš puno na raspolaganju jer je to suvremeni sustav koji zahtijeva izuzetno složenu proizvodnju. Nemaju ih mnogo pa ih stoga koriste za gađanje samo točno definiranih ciljeva", zaključio je Ogorec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo