Bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev u četvrtak je upozorio NATO da bi poraz Rusije u Ukrajini mogao izazvati nuklearni rat.
"Poraz nuklearne sile u konvencionalnom ratu bi mogao izazvati nuklearni rat", napisao je Medvedev na Telegramu.
Bivši predsjednik trenutno obnaša dužnost zamjenika predsjedatelja ruskog vijeća sigurnosti.
Poruka uoči sastanka NATO-a u Ramsteinu
"Nuklearne sile nikada nisu izgubile u ključnim sukobima o kojima ovisi njihova sudbina", dodao je Medvedev koji je bio predsjednik Ruske Federacije od 2008. do 2012.
Upozorio je NATO i ministre obrane ostalih zemalja, koji se u petak sastaju u zračnoj bazi Ramstein u Njemačkoj gdje će razgovarati o strategiji Zapada i nastojanjima da se Rusija u Ukrajini porazi, da bi trebali razmisliti o rizicima koje nosi njihova politika.
Rusija i SAD zajedno posjeduju oko 90 posto nuklearnog oružja u svijetu. Vladimir Putin je glavni u donošenju odluke o upotrebi nuklearnog oružja.
Rusija nuklearno superiornija u Europi
NATO je superiorniji u konvencionalnom naoružanju, međutim, Rusija je u Europi nuklearno superiornija od Sjevernoatlantskog saveza. Ruska nuklearna doktrina omogućuje nuklearni napad u slučaju "agresije protiv Ruske Federacije konvencionalnim oružjem ako je ugrožena sama opstojnost države".
SAD nije objavio kako će reagirati ako Rusija izvede prvi nuklearni napad od napada SAD-a nuklearnim oružjem na Hirošimu i Nagasaki 1945. Rusija posjeduje 5977 nuklearnih bojevih glava, SAD ima 5428, Kina 350, Francuska 290, i Ujedinjena Kraljevina 225.
Moskva upozorava Washington: To bi bilo iznimno opasno
Sky News piše da je Moskva žestoko reagirala na glasine da Kijev planira uz pomoć SAD-a ponovno preuzeti poluotok Krim, koji je Rusija anektirala 2014. godine. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov tu je ideju, a naročito sugestiju da bi SAD mogao pomoći Ukrajincima u tome, ocijenio kao "iznimno opasnu".
"To bi značilo podizanje sukoba na novu razinu koja neće biti dobra za europsku sigurnost", dodao je Peskov.
Naime, u članku objavljenom u New York Timesu, citiraju se neimenovani američki dužnosnici koji sugeriraju da se administracija Joea Bidena "zagrijala" za ideju pomoći Kijevu u napadu na Krim. Bijela kuća je navodno došla do uvjerenja da bi Ukrajina mogla ugroziti rusku kontrolu nad Krimom. Međutim, Bidenova administracija navodno je i dalje zabrinuta da bi svaki ukrajinski pokušaj ponovnog preuzimanja poluotoka bio neuspješan i nosio bi rizik opasne eskalacije.