Izraelska vojska pohvalila se da je uništila 130 ulaza u podzemne tunele u Gazi, kojima se koristi Hamas. Radi se o 500 kilometara Gaza metroa, kako izraelska vojska naziva kompleks tunela kojima su premrežena najgušće naseljena područja u Gazi, uglavnom na sjeveru enklave.
Iz Hamasa su ranije tvrdili da su izgradili ukupno 500 kilometara tunela, neke od njih na dubini i od 40 metara.
Izraelska vojska ranije je objavila deset godina stare Hamasove propagandne snimke iz unutrašnjosti tunela, na kojima se vide betonom učvršćeni podzemni prolazi. Iz prve ruke ih je vidjela i jedna od prvih oslobođenih taokinja.
"Počeli smo hodati u tunelima gdje je zemlja bila mokra, bilo je vlažno cijelo vrijeme", ispričala je Yocheved Lifshitz.
Jedina prepreka 'čišćenju' tunela
Izraelska vojska ipak tvrdi da se tuneli ne koriste kao skloništa za civile.
"Služi samo Hamasu i drugim teroristima, kako bi mogli nastaviti ispaljivati rakete na Izrael, planirati operacije i slati teroriste u Izrael, ova mreža služi samo za to", rekao je Jonathan Conricus, glasnogovornik Izraelskih obrambenih snaga.
Zato se Izraelci ne libe čistiti te tunele eksplozivom. Ulazi u njih skriveni su posvuda, u podrumima javnih zgrada, džamija, škola. I moguće ih je i zatrpati.
"To se može učiniti običnim betonom, puštanjem vode unutra, do spužva bombi, odnosno dvokomponentnih supstanci koje se šire kao pjena da zatvore prolaz. Jedino što je prepreka jest što se ne zna jesu li unutra skriveni taoci", ističe vojni analitičar Goran Redžepović.
Glavni operativni centar ispod bolnice
Bombe već danima padaju i u blizini bolnice Al Shifa, najveće u Gazi s 1500 kreveta i 4000 zaposlenih, gdje se sada skrivaju deseci tisuća civila, a stalno dolaze novi ranjenici. No, upravo ispod te najvažnije bolnice u Gazi, kako je prikazano na animaciji koju je objavila izraelska vojska, nalazi se glavni operativni centar i zapovjedništvo Hamasa. I to je cilj operacije u kojoj se, barem zasad, izbjegavaju izravni sukobi.
"Sumnjam da će ići u neku blisku uličnu borbu, osim ako su na to prisiljeni. Jer oni žele minimalizirati gubitke svojih vojnika", smatra Redžepović.
Kako stvari izgledaju na sjeveru Gaze danas se može vidjeti iz perspektive izraelskih vojnika, od kojih se strani novinari ne smiju maknuti. Na tim snimkama civila nema, a ne vidi se ni na koga pucaju. Razmjeri razaranja su neviđeni, ali vojnici tvrde da - brane civile.
"Pucali su na nas, pa smo morali pucati natrag kako bismo zaštiti vlastite živote. Reći ću vam nešto, izraelska vojska je ovdje kako bi zaštitila nevine ljude", rekao je stranim novinarima jedan neimenovani izraelski specijalac.
Hamas nije moguće uništiti?
Snimke uličnih borbi objavljuju i brigade Al Qassama, vojno krilo Hamasa, tvrde da pružaju žestok otpor i da se ne namjeravaju predati. Cilj izraelske vojske - uništenje Hamasa, daleko je od ostvarenja.
"Ova kopnena operacija može u velikoj mjeri značajno degradirati ofenzivne borbene sposobnosti Hamasa, ali da ga može konačno uništiti - to sigurno ne", zaključuje Redžepović.
Jer što je izraelska operacija brutalnija, što više civila i djece pogiba, lako je vjerovati da se u svom tom užasu stvaraju novi radikali spremni na daljnje brutalne odgovore.