OPASNA ZAGONETKA ILI PREVARA? /

Hamas se hvalio dronovima samoubojicama i emitirao snimke lansiranja na Izrael, no nigdje tragova napada. Što se dogodilo?

Image
Foto: Profimedia

Stručnjaci sugeriraju da Hamas ili ne zna učinkovito koristiti dronove ili da ih izraelska obrana uspješno sprječava ili da je hamasovcima važnije hvaliti se tim letjelicama, nego ih valjano upotrijebiti

22.10.2023.
15:57
Profimedia
VOYO logo

Kada je Hamas 7. listopada pokrenuo napad na Izrael ispalio je bujicu projektila kao svojevrsni štit militantima koji su se probijali kroz rupe u ogradi koja okružuje pojas Gaze. No jedan poseban videoisječak, koji su hamasovci objavili i koji je emitiran na televizijama i portalima diljem svijeta, izazvao je posebnu paranoju. Na toj snimci vidjeli su se pripadnici Hamasa s fantomkama na glavama dok u pustinjskom krajoliku lansiraju niz dronova samoubojica.

Usred svog tog terora i kaosa, ta je snimka trebala sugerirati da je Hamas, uz pomoć iranske tehnologije, razvio sposobnost izvođenja zračnih napada na Izrael. Štoviše, te se bespilotne letjelice mogu pokazati učinkovitijima od čitave Hamasove zalihe raketa u osujećivanju izraelskog sofisticiranog protuzračnog obrambenog sustava Željezne kupole (Iron Dome), piše Wired.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ispalili 40 dronova-kamikaza bez učinka?

Hamas je te svoje kapacitete bespilotnih letjelica gradio neko vrijeme, a prošle godine 'reklamirao' ga je zlokobnim upozorenjem: Izrael više nema monopol na svome nebu. Prema objavama Hamasa na platformi Telegram, otprilike 40 dronova-kamikaza ispaljeno je prema Izraelu od početka sukoba. No, osim nekih nedatiranih propagandnih videa, postoji malo dokaza da su te bespilotne letjelice doista bile upotrijebljene protiv Izraela, I ako jesu, čini se da nisu napravile značajniju štetu.

Ratovanje bespilotnim letjelicama dramatično je promijenilo dinamiku niza nedavnih vojnih sukoba - od Ukrajine preko Gorskog Karabaha do Jemena, ali ne i u ratu između Hamasa i Izraela. Pitanje glasi: Zašto? A odgovor bi mogao imati značajne implikacije za ljude s obje strane granice između Izraela i Gaze, piše Wired.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od ranih 2000-ih, Hamas, koji je 2006. izabran da vodi vladu Pojasa Gaze i od tada tamo drži vlast, drastično je povećao svoju borbenu sposobnost gađanja ciljeva unutar Izraela. Najranije verzije njihove rakete Qassam bile su rudimentarne: lagane i sposobne prevaliti tek nekoliko kilometara. Međutim, u svakoj sljedećoj generaciji projektila, bivale su sve veće i sposobne letjeti dalje, opremljene sve većim bojevim glavama. Tijekom protekla dva desetljeća, Hamas i Izrael sudjelovali su u utrci - Hamas, da razvije svoje ofenzivne sposobnosti i proširi svoj doseg; Izrael, kako bi osujetio te napore što je više moguće.

Nisu ih mogli nabaviti legalnim putevima

Baš poput više od 20 nedržavnih aktera u zonama sukoba diljem svijeta, Hamas je prepoznao da bespilotne letjelice mogu znatno unaprijediti sposobnost ratovanja. Za razliku od svojih nevođenih projektila, koji su dizajnirani da na najjednostaviji način tuku izraelsku protuzračnu obranu, dronove je znatno teže presresti. Lete nisko i ne putuju u predvidljivom, paraboličnom luku. Brojne su zemlje nedavno naučile koliko je teško spriječiti napredovanje bespilotnih letjelica.

Za razliku od Rusije ili Ukrajine, Hamas nije mogao nabaviti vojne dronove putem otvorenog natječaja. Pa je angažirao zrakoplovnog inženjera rođenog u Tunisu, Mohameda Zouarija, da početkom 2010-ih dizajnira Hamasovu prvu flotu operativnih dronova i pokrene industriju za njihovu proizvodnju. Prvi model nazvali su Ababeel1, koji je bio vrlo sličan iranskom dronu i imao je tri različita modela. Jedna verzija je bila dizajnirana za nadzor, jedna za napad lakim streljivom, a treća je bila samoubilačka bespilotna letjelica. Izrael je počeo ciljati na Hamasov program bespilotnih letjelica prije nego što je ovaj uopće polučio rezultate, uništivši im proizvodni pogon 2012. godine. No program se nastavio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otprilike u to vrijeme bilo je dovoljno znakova da Hamasov domaći proizvodni kapacitet nije porastao kako se očekivalo. Mali, vjerojatno komercijalni dronovi lansirani su u Izrael iz Gaze 2012. i 2013. godine, a izraelski su ih zrakoplovi i protuzračni sustavi ubrzo počeli presretati. Oko 2014. Hamas je dospio na naslovnice nakon tvrdnji dasje uspio prodrijeti duboko u izraelski zračni prostor, prelijećući iznad Tel Aviva. Ali analitičari kažu da to nisu bili dronovi proizvedeni u pojasu Gaze, nego vjerojatno proizvod iranskog programa dronova.

Image
TEHERAN SE NE ŠALI /

Iran razvija niz novih dronova, a Kaman-22 po jednome je najbolji u svijetu: Može doseći čak do Izraela i Mediterana

Image
TEHERAN SE NE ŠALI /

Iran razvija niz novih dronova, a Kaman-22 po jednome je najbolji u svijetu: Može doseći čak do Izraela i Mediterana

Iza lokalne proizvodnje dronova stoji Iran

Zouari je 2016. ubijen u svome rodnom gradu Sfaxu u Tunisu. Dok Izrael nije priznao odgovornost za ubojstvo, tadašnji ministar obrane Avigdor Lieberman rekao je samo da će Izrael "nastaviti činiti na najbolji mogući način ono što zna - štititi svoje interese." Fadi al-Batsh, koji je napisao studije o tehnologiji bespilotnih letjelica i za kojega su izraelski mediji tvrdili da je bio uključen u Hamasov program izrade bespilotnih letjelica, ubijen je 2018. godine. Lieberman je tada sugerirao da je al-Batsh ubijen u "obračunu između terorističkih organizacija". U siječnju 2022. Hamas je uhitio jednog stanovnika Gaze optuživši ga za al-Batshovu smrt tvrdeći da je radio za Mossad, izraelsku obavještajnu agenciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok se činilo da Hamas nastoji uspostaviti vlastitu domaću industriju dronova, drugi nevladini akteri počeli su pokazivati ​​koliko razorne mogu biti te bespilotne letjelice (UAV). Svojdobno je Islamska država (IS) koristila ogroman broj komercijalnih i hobističkih dronova za izviđanje i napade, a hutski pobunjenici u Jemenu počeli su upotrebljavati sofisticirane jurišne bespilotne letjelice u borbi protiv vladinih snaga. Analitičari su primijetili da, unatoč tvrdnjama kako su te bespilotne letjelice lokalno proizvedene, sve imaju zapanjujuće sličnosti s iranskim jurišnim bespilotnim letjelicama.

Suočen s prijetnjom da bi Hamas mogao iskoristiti neke od istih tehnologija, Izrael je počeo provoditi vježbe s borbenim zrakoplovima uvježbavajući presretanje bespilotnih letjelica. U veljači 2014. najavio je prototip novog protuzračnog obrambenog sustava Željezni snop — oružja usmjerene energije koje će, nadali su se, moći pratiti i uništiti nadolazeće bespilotne letjelice.

'Nemaju sposobnost uspješno ih koristiti'

Godine 2021. Hamas je predstavio potpuno novi model drona: Shehab. Iako su u propagandnim videima predstavljani kao moćni dronovi-samoubojice, pokazali su se krajnje neučinkovitima na terenu. Neke je presreo Iron Dome, dok su druge oborili borbeni zrakoplovi F-16. Snimke i neprovjerene tvrdnje Hamasa sugeriraju da je jedna bespilotna letjelica možda eksplodirala u blizini izraelske kemijske tvornice u svibnju 2014., ali i u tom slučaju čini se da nije izazvala značajniju štetu.

Unatoč iranskom utjecaju, Hamas je tvrdio da su njegove bespilotne letjelice "lokalno proizvedene". A u priopćenju iz svibnja 2022. godine tvrde da je njihov program bespilotnih letjelica značajno napredovao i da e one biti "prekretnica" u borbi protiv Izraela. U rujnu 2022. Hamas je otvorio Trg Shehab, javni trg na kojem se na stupu nalazi model drona samoubojice. Unatoč svoj toj pompi, izvješće Međunarodnog centra za borbu protiv terorizma (ICCT) iz prosinca 2022. negativno se očitovalo o Hamasovom programu bespilotnih letjelica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hamas nije pokazao ikakvu sposobnost da redovito uspješno koristi dronove", stajalo je u tom izvješću.

Štoviše, ICCT je uočio da su greške posljedica nedostatka strategije ili plana što učiniti s tim dronovima. Sugerirali su da Hamas možda nema tehničko znanje i iskustvo potrebno za učinkovito korištenje bespilotnih letjelica, da je možda neučinkovito protiv izraelske obrane ili da je moguće kako je Hamasu važnije hvaliti se bespilotnim letjelicama, nego ih učinkovito koristiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znak loših organizacijskih sposobnosti

"Mislim da iznenađuje što se Hamas nije više koristio komercijalnim i taktičkim bespilotnim letjelicama u svojoj invaziji", napisao je Paul Lushenko na Twitteru, neoliko sati nakon Hamasovog napada na Izrael 7. listopada. "Uza svu zabrinutost zbog neuspjeha izraelske obavještajne službe, mislim da Hamasovo korištenje bespilotnih letjelica ukazuje na loše organizacijske sposobnosti", dodao je.

Lushenko je profesor na Ratnom koledžu američke vojske i stručnjak za ratovanje dronovima. Govoreći za Wired, on je ustvrdio kako nema mnogo znakova da je Hamas, usprkos svom uobičajenom hvalisanju, doista uspio pokrenuti vlastiti program bespilotnih letjelica.

"Nismo vidjeli dokaze", kaže Lushenko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hamas je, doduše, ciljano upotrijebio nekoliko bespilotnih letjelica i kvadkoptera koji se mogu nabaviti u slobodnoj prodaji. Snimke koje je objavio Hamas navodno prikazuju dronove kako bacaju eksplozivne naprave na izraelske komunikacijske tornjeve i mitraljeske položaje u blizini granice s Gazom. Te bespilotne letjelice predstavljaju vrlo veliki izazov za protuzračnu obranu jer su premalene i preokretne da bi ih se uspješno presrelo. Umjesto toga, Izrael tvrdi da pojačava napore za ometanje kako bi prekinuo vezu između tih dronova i njihovih kontrolora unutar Gaze. No, osim tih laganih bespilotnih letjelica kratkog dometa, Hamasovo korištenje njegovih samoubilačkih dronova domaće izrade inspiriranih Iranom čini se da nije išta više od hvalisanja.

Ili stvaraju zalihe ili im je program propao

Na Telegram kanalima Hamasa proteklih je tjedana u više navrata bilo objavljeno da su njihove bespilotne letjelice gađale položaje u Izraelu, ali su uz to ponudili malo vizualnih dokaza ili pojedinosti. Jedan navodni udar izveden je na "parkiralište za vozila i osoblje istočno od Gaze", ali s izraelske strane nije bilo potvrda o ikojem od tih napada niti o nanesenoj šteti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dva su moguća objašnjenja tih manjkavih akcija i operacija Hamasa pomoću bspilotnih letjelica. Jedno je da su odlučili stvoriti zalihe dronova i čuvati ih za očekivanu izraelsku kopnenu operaciju. Drugi je da, kao i ranije, Hamas jednostavno nije uspio pokrenuti svoj program dronova.

Ona prva mogućnost mogla bi predstavljati ogroman izazov za Izrael. Kao što se vidjelo u ukrajinsko-ruskom ratu, dronovi su bitno promijenili stvarnost na terenu. Dok analitičari tvrde da je Rusija koristila bespilotne letjelice kamikaze iranske proizvodnje za napade na ukrajinsku kritičnu infrastrukturu, Ukrajina je uzvratila bespilotnim letjelicama Bayraktar TB2 turske proizvodnje za udaranje po ruskim konvojima i obrambenim položajima. Manji kvadrokopteri dali su objema stranama neusporedivu vidljivost iza neprijateljskih linija i pokazali su se nevjerojatno ubojitima i smrtonosnima u urbanom ratovanju.

Čuvaju dronove za izraelsku invaziju?

Ako Hamas ima zalihu tih bespilotnih letjelica, koje će koristiti protiv izraelskih snaga ako uđu u Gazu gdje neće imati zaštitu Željezne kupole — to bi moglo biti vrlo učinkovito oružje protiv mogućeg kopnenog napada.

S druge strane, činjenica da je Hamas u protekle dvije godine desetak puta lansirao bespilotne letjelice prema Izraelu s malo ili bez ikakvog učinka, sugerira da je možda ipak proširio svoj doseg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Još ne znamo puni učinak toga, ako nije bilo velikog utjecaja. Ne znamo jesu li uspjeli probiti Željeznu kupolu s ičim više osim minobacačima ili raketama", kazao je za Wired James Patton Rogers, izvršni direktor Instituta za tehničku politiku Cornell Brooks.

S obzirom na to da Izrael ima jedan od najnaprednijih sustava protuzračne obrane na svijetu, Hamas možda jednostavno nije imao vremena, kapaciteta ili vještine da adekvatno nauči kako savladati Željeznu kupolu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: U Gazi dosad ubijeno 4000 ljudi, milijun raseljeno. U Izraelu stradalo 1400 ljudi, za 200 talaca se vjeruje da su živi

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo