javno poticanje netolerancije? /

Postoji li u Sloveniji 'lijevi fašizam'?

Image
Foto: Delo

Izraz 'lijevi fašizam', što ga je nedavno upotrijebio predsjednik slovenske vlade Janez Janša, izazvao je raspravu u slovenskoj javnosti, a pojedini stručnjaci smatraju kako on nije bez temelja. Braniteljica ljudskih prava Zdenka Čebašek ocijenila je pak da se u takvoj izjavi nalaze elementi koji se mogu tumačiti kao javno poticanje političkog neprijateljstva i netolerancije, što je suprotno ustavu.

12.2.2013.
17:22
Delo
VOYO logo

"Po svojim metodama krajnja ljevica i krajnja desnica uvijek su bile slične, u tom je smislu lijevi fašizam sasvim odgovarajući pojam", rekao je slovenski sociolog i politički analitičar Matej Makarovič u razgovoru za portal Slovenskog telekoma, blizak vladi.

"Takvi ekstremi postoje i u drugim demokracijama, ali je u Sloveniji problem visoki stupanj tolerancije", rekao je Makarovič. On je profesor na fakultetu za primijenjene društvene znanosti u Novoj Gorici, a i član Janšine Slovenske demokratske stranke (SDS) te tvrdi da je dio prosvjednika protiv vlade izmanipuliran, a manji dio nasilan i 'krajnje komunistički' usmjeren.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Janšin poziv da se treba suprotstaviti 'lijevom fašizmu', poslan njegovim simpatizerima okupljenima u prošli petak u Ljubljani, mnogi u Sloveniji međutim smatraju neprikladnim slovenskoj situaciji.

Izraz je 60-ih godina prošlog stoljeća upotrijebio njemački filozof Juergen Habermas za opis izvanparlamentarnih ljevičarskih militantnih skupina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki Janšini politički suparnici tvrde da on time dodatno zaoštrava političke podjele, pa je i predsjednik države Borut Pahor početkom tjedna pozvao sve političare na odgovornost u izjavama, ne spominjući izravno Janšu. No, bilo je i prijedloga da Janšin govor pročita državno odvjetništvo, jer smatraju da u njemu postoje elementi govora mržnje i pozivanja na nasilje. Braniteljica ljudskih prava Zdenka Čebašek ocijenila je da su u njemu elementi koji se mogu tumačiti kao javno poticanje političkog neprijateljstva i netolerancije, što je suprotno ustavu.

Janšin je govor njegova stranka objavila u utorak na svojoj web stranici na engleskom jeziku, zato jer skupine koje ga smatraju spornim najavljuju da će ga internacionalizirati.

Janša je u govoru prosvjede protiv vladajućih elita i njegove vlade iz proteklih mjeseci prikazao kao nastojanje da na vlast ponovo dođu oni koji će prikriti 'pljačku' slovenskih banaka putem privatizacije nekadašnje društvene imovine u kojoj je podijeljeno sedam milijardi loših kredita.

Aludirajući da su 'tajkunsku' privatizaciju u Sloveniji proveli ljudi bliski nekadašnjoj komunističkoj partiji, Janša je u govoru slovenski tip kapitalizma zato nazvao 'drugarskim kapitalizmom', kojega je omogućila 'tranzicijska ljevica'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenski mediji ovih dana prenose i izjave analitičara i ekonomista koji smatraju da je riječ o političkim pojednostavljenjima. Neki od njih čak tvrde da je 'tajkunsko' preuzimanje velikih kompanija u Sloveniji proces koji je obilježio i vrijeme prve Janšine vlade, koja je vodila državu od 2004. do 2008. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo