Kompleti besplatnih udžbenika stižu na klupe osječkih osnovnoškolaca.
"Dijelimo knjige i šaljemo poruku roditeljima i djeci. Roditeljima da im ovaj način pomažemo u saniranju njihovog budžeta, jer na ovaj način pomažemo onima kojima je najteže", kazao je Ivica Vrkić, gradonačelnik Osijeka.
Grad je potrošio sedam milijuna kuna na knjige, a đaci će ih morati čuvati, jer će ih iduće godine naslijediti nova generacija. Besplatni su i zagrebačkim osnovnoškolcima, kao i srednjoškolcima iz obitelji s više djece - ostali se snalaze kako znaju, pa obilaze razmjenu udžbenika kod Muzeja suvremene umjetnosti.
Razmjena knjiga na ovom mjestu službeno počinje prvog rujna i trajat će dva tjedna, pa će vjerojatno ponuda i potražnja biti veća. No, već sad se mogu pronaći i više od 50 posto jeftinije nego u knjižarama.
U knjižarama su najjeftinije knjige za niže razrede osnovne - koštaju oko 500 kuna. Dvostruko skuplji su kompleti od petog do osmog, dok su najskuplji za prvi gimnazije i koštaju 1900 kuna.
Ipak, razmjenjivati se ne mogu svi udžbenici, jer su se zbog isteka četverogodišnjeg roka tiskali neki novi. Zbog negdje sitnih promjena, nastavnici su ipak roditeljima savjetovali da kupuju samo one koje su na stranicama Ministarstva u zelenim poljima.
Zbog cijele zbrke prodaja u antikvarijatima ovo ljeto ide slabije, žale se trgovci.
"Što se tiče ekonomije i medicinskih škola, to se skoro pa sve promijenilo, a ove ostale stručne škole gotovo ništa. Nešto općih predmeta struka je ostala potpuno ista", rekao je Mislav Križan, vlasnik antikvarijata.
Za nabavu udžbenika ostalo je nešto više od tjedan dana, jer nastava počinje osmog rujna.