Pokrenut postupak zbog "lista čekanja smrti"

Konačno i zvanično o sumnjama da su na Institutu za onkologiju Vojvodine preko reda ubacivani strani pacijenti

22.2.2013.
21:16
VOYO logo

Agencija za borbu protiv korupcije pokrenula je postupak protiv direktora Instituta za onkologiju Vojvodine Dušana Jovanovića zbog organizovanja nezakonitog dopunskog rada i "lista čekanja smrti", izveštava Radio 021.

U obaveštenju koje je 13. februara Jovanoviću poslala direktorka Agencije Tatjana Babić navodi se da je postupak pokrenut na osnovu prijave i po službenoj dužnosti i postoji sumnja da je Jovanović prekršio Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije time što je omogućio da se na Institutu organizuje dopunski rad i da se preko reda na liste čekanja za zračnu terapiju ubacuju strani državljani na štetu srpskih osiguranika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jovanović ima rok od 15 dana da se izjasni o činjenicama koje ga terete i da dostavi dokaze za svoje navode.

U dopisu Agencije piše da postoji sumnja da je ubacivanjem stranih državljana (iz Republike Srpske, Crne Gore i Makedonije) preko reda "radi sticanja materijalne koristi narušen redosled lista čekanja, na koji način su dovedeni u pitanje život i zdravlje pacijenata koji su osiguranici RZZO".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Agencija postupak protiv Jovanovića vodi zbog sumnje da je prekršio član 27 Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, i to stavove 1, 2 i 4 u kojima se navodi da je funkcioner "dužan da javnu funkciju vrši tako da javni interes ne podredi privatnom", da se pridržava propisa "koji uređuju njegova prava i obaveze i da stvara i održava poverenje građana u savesno i odgovorno vršenje javne funkcije" i da "ne sme da koristi javnu funkciju za sticanje bilo kakve koristi ili pogodnosti za sebe ili povezano lice".

Progovorila o korupciji, pa dobila otkaz

Da podsetimo, mediji su izveštavali da su rukovodioci Instituta za onkologiju Vojvodine imali debelu političku zaleđinu za svoje aktivnosti. Ministarstvo zdravlja je najpre odbijalo odgovornost, da bi na kraju bivši ministar Zoran Stanković priznao da je nezakonitosti bilo, međutim istraga do danas nije daleko odmakla.

Pojedini lekari su zaradili preko 500.000 evra na osnovu nezakonitog dopunskog rada, dok je lekarka koja je javno progovorila o korupciji na Institutu bila izložena maltretiranju na poslu. Ona zbog toga i dalje trpi odmazdu svojih nadređenih, a prošle godine je ostala i bez posla na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu.

Zbog serije tekstova o mutnim radnjama na Institutu za onkologiju, načelnik radiologije tužio je Radio 021 zbog nanetog "duševnog bola", ali je tužba odbijena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo