Pogledajte kako su Amerikanci unakazili Fince

U finalu olimpijskog turnira će se susresti veliki rivali SAD i Kanada.

27.2.2010.
14:04

Američki hokejaši plasirali su se u finale ZOI u Vancouveru nakon što su u polufinalu pobijedili Finsku 6:1 (6:0, 0:0, 0:1).

Amerikanci su plasman u finale osigurali već u prvoj trećini, koju su dobili sa 6:0. Za Finsku je sve krenulo naopako već u 2. minuti kada je katastrofalno pogriješio vratar Mikka Kiprusoff, koji je napustio svoj gol, ali umjesto da ispuca pak u protivničku trećinu, on ga je dodao Ryanu Maloneu, koji ga je pospremio u mrežu.

Nakon toga Amerikanci su dva puta iskoristili igrača više, prvo je zabio Zach Parise (06:22), a potom Erik Johnson (08:36), a na 4:0 je povisio Patrick Kane (10:08).

Nakon toga Finci su odlučili promijeniti golmana, u igru je ušao Niklas Backstrom, ali ni to nije pomoglo. Nakon samo tri minute na ledu već je primio dva gola.

Za vodstvo SAD-a od 5:0 ponovno je bio strijelac Patrick Kane (12:31), a potom je Paul Stastny (12:46) zabio za 6:0.

Nakon te furiozne prve trećine Amerikanci su "povukli kočnicu", a Finci su do kraja susreta uspjeli tek postići počasni pogodak, a strijelac je bio Antti Miettinen (54:46).

Hokejaši Kanade su izborili utakmicu za zlatnu medalju pobjedom 3:2 te će se u finalu, u kojem će se po drugi puta otkako su igrači profesionalne hokejaške lige NHL počeli sudjelovati na Olimpijskim igrama, igrati protiv SAD-a.

Nakon što su kontrolirali igru veći dio utakmice, i u posljednju trećinu ušli s vodstvom od 3:0, Kanađani su primili dva gola u posljednjoj trećini, ali su na kraju izdržali kanonadu slovačkih udaraca prema svom golu i sačuvali prednost.

S golovima Patricka Marleaua, Brendena Morrowa i Ryana Getzlafa u prve 24 minute igre, izgledalo je da Kanada ima osiguranu pobjedu protiv Slovačke, kojoj je to bilo prvo olimpijsko polufinale.

No golovi Lubomira Visnovskya i Michala Handzusa u razmaku od četiri minute u trećoj četvrtini donijeli su napetu završnicu.

Sjedinjene Američke Države su prošle nedjelje u utakmici u skupini iznenadili Kanadu i pobijedili s 5:3, pa će to nastojati učiniti i u finalu.

No, protiv sebe će imati domaćine željne revanša, kojima je olimpijsko zlato u hokeju važnije od 10 zlatnih medalja koje su do sada osvojili kanadski sportaši na 21. Zimskim olimpijskim igrama, što obećava izuzetno uzbudljivu utakmicu.