Obala Bjelokosti - Sjeverna Koreja
Vračevi u napadDrogba i društvo čekaju pobjedu Brazila i, pri tome, moraju masakrirati Sjevernu Koreju s minimalno osam razlike. Za takav podvig i ulazak u povijest mogli bi posegnuti za uslugama vračeva kao što su već učinili 1992. kada su, bez primljenog gola osvojili Afrički kup nacija. Mnogi su pripisivali uspjeh golmanu Alainu Gouameneu koji je u finalu obranio posljednji penal igraču Gane, za što je najzaslužnija ekipa vračeva iz predgrađa Abidjana. Iako je službeno negirano, Ministarstvo sporta zaposlilo je vračeve u tajnosti, ali im nisu platili na što su vračevi bacili kletvu na reprezentaciju. Neuspjesi su se nizali sve do 2002. kada je vlada Obale Bjelokosti javno zatražila oprost zbog neisplaćenog duga. Ponudili su im specijalnu bocu punu duhova, dvije tisuće dolara i zamolbu da nastave činiti dobro za državu. Odmah su se kvalificirali za SP 2006.
Strogo kontrolirana utakmica U proljeće ove godine, Sjeverna Koreja igrala je prijateljsku utakmicu na svom terenu, pred 80 tiusuća gledatelja protiv brazilskog kluba Atletico Sorocaba koji igra u drugoj ligi Sao Paola. Mnogi tamošnji stanovnici mislili su kako se radi o brazilskoj reprezentaciji budući da je ama baš svaka informacija kontrolirana u potpunosti. Pun stadion služio je samo kao dekor jer nitko ne smije pisnuti bez dozvole. Svih 80 tisuća pljeskalo je isključivo kada su obje momčadi odigrale neki dobar potez i na kraju utakmice. Na poluvremenu se prikazuju propagandni filmovi u čast Velikog vođe i izvode se džinovske koreografije. Kada su novinari upitali izvršnog dopredsjednika brazilskog kluba o utakmici, čovjek je odgovorio:’Moramo biti vrlo pažljivi što ćemo govoriti. Recimo, baš su im lijepe planine i cvijeće. Ali kad me već pitate, bili smo tamo četiri dana bez mobitela, bez interneta i, po noći, nema struje u hotelu’.
Portugal - Brazil
Ronaldo na paintballuCarlos Quueiroz je izbornik s neobičnim metodama motiviranja svoje momčadi. Osim flourescentnih kopački koje nose njegovi igrači, Queiroz je u pomoć pozvao portugalsku vojsku da im pomogne oko organizacije paintball treninga kako bi učvrstili zajedništvo, disciplinu, prijateljstvo i odanost domovini. Usprkos tome, čak ni fenomenalna igra Portugala i pobjeda nad Brazilom neće im garantirati da će izbjeći Španjolsku u osmini finala koja ovisi sama o sebi protiv Čilea. Puno je važnije da proradi Cristiano jer činjenica je da još nikada nije pokazao svoju moć u dresu reprezentacije. Od Eura 2008. do SP-a postigao je samo jedan gol za Portugal i to penal na prijateljskoj utakmici protiv Finske. Iako puno radi za momčad, Portugalu će itekako biti potrebni njegovi golovi.
Kralj malog nogometaAlessandro Rosa Vieira Falcao najbolji je brazilski dribler i nogometaš za kojega nikada niste čuli. Robinho ga zove profesorom i od njega je naučio driblanje, a Ronaldhino ga otvoreno naziva idolom. Falcao je kralj futsala, brazilske varijante malog nogometa u dvorani i veliki je idol svih Brazilaca, ne samo navijača kluba Jaragua-Malwee za kojeg igra. Kada su ga jednom prilikom, na prijateljskoj utakmici, suci isključili iz igre, nastao je kaos, navijači su ušli u teren i tražili da sudac isključi drugog igrača kako bi nastavili uživati u Falcaovim majstorijama. Dva puta je izabran za najboljeg svjetskog igrača Futsala. Usprkos tome što nije igrao veliki nogomet, Sao Paolo ga je 2005. uspio pridobiti za probno igranje od šest mjeseci što je izazvalo pomutnju među navijačima, no zbog neslaganja s trenerom igrao je samo šest utakmica pa se vratio u Futsal. Aktualni je i četverostruki prvak svijeta s Brazilom.
Švicarska - Honduras
Čudo u Bernu Što se tiče SP-a, Švicarska je zapamćena kao zemlja u kojoj je održano legendarno, kontroverzno finale 1954, znano kao i 'Čudo u Bernu' kada su Nijemci s amaterima u finalu svladali famozne Mađare koji su stigli u finale s nizom od 32 utakmice bez poraza, a u grupi su strgali Nijemce 8-3. No, bilo je puno kontroverzi. Mađari su vodili 2-0 u 8. minuti, Nijemci izjednačili u 18. s faulom nad mađarskim golmanom, te je Mađarima, odnosno Ferencu Puskasu poništen čisti gol za izjednačenje u 87. minuti. Još k tome, kružila je fama kako su Nijemci bili urokani nedozvoljenim injekcijama vitamina C koje su im dali Rusi! Danas Mađara nema nigdje, a Švicarci, imaju priliku za drugi krug i, iako su dobili Španjolce, ne dočekuju Honduras mirno budući kako ne ovise samo o sebi, već o tome s kolikom razlikom će Španjolci dobiti Čile. Ako ga dobiju.
Pravi rat Tijekom prvih 50 godina 20. stoljeća, 350 tisuća stanovnika El Salvadora emigriralo je u susjedni Honduras zbog luđačke vlade koja je ugnjetavala narod. Iseljenici su kupovali jeftinu zemlju u Hondurasu, otimajući je tako tamošnjim stanovnicima. Dolaskom na vlast generala Oswalda Lopeza Arellana, Honduras je počeo jače štititi svoje interese i jačati nacionalističke pobude protiv stanovnika El Salvadora koji su živjeli u Hondurasu te su ih počeli napadati, zatvarati, mučiti i ubijati. Tenzije su jako porasle 1969. Nakon što je Honduras odlučio konfiscirati svoju zemlju i podijeliti je svojim stanovnicima te imigrante protjerati natrag u El Salvador. U međuvremenu se poklopio da Honduras i El Salvador igraju kvalifikacije za SP 1970. U prvoj utakmici, Honduras pobjeđuje 1-0 doma, u revanšu El Salvador 3-0, a kako se tada nije gledao ukupan rezultat, odlučujuća utakmica igrala se u Mexicu 27. lipnja. Tenzije su bile enormne, pobjeđuje El Salvador 3-2, dan ranije prekinuti su diplomatski odnosi dvije zemlje, a odmah nakon utakmice, granice se zatvaraju, počinje sporadično puškaranje i 14. Srpnja El Salvador bombardira mete u Hondurasu. Rat je završen 20. srpnja, a većina emigranata se vratila u El Salvador. El Salvador je igrao na SP i nije dao niti jedan gol.
Čile - Španjolska
Kad Čileancima dođu Wolfgang Stark i Argentina Bit će svega. Obrambeni igrač Čilea Mauricio Isla i napadač Alexis Sanchez bili su sudionici velikog incidenta na polufinalnog utakmici SP-a U-20 između Argentine i Čilea 2007. u Torontu. Argentina je dobila 3-0 uz divljačko suđenje Wolfganga Starka koji je Čileu pokazao 9 žutih i dva crvena te otvoreno sudio za Argentinu s čime se igrači i navijači Čilea nisu mogli pomiriti. Napali su suca, a kasnije izvan stadiona, prilikom ulaska u autobus, čileanski mladi reprezentativci, i dalje bijesni i ohrabreni navijačima koji su se tamo zatekli, ušli su u tučnjavu s kanadskom policijom koja ih je ispendrečila vrlo žestoko, čak i s električnim pendrecima i te odvela u svlačionicu gdje su ih tukli i maltretirali satima. Incident je prerastao u ozbiljnu spiku, a intervenirala je i donedavna predsjednica Čilea Michelle Bachelet tražeći ispriku policije i kanadskih vlasti. Kanada se branila da su samo štitili suce. Za Argentinu su igrali golman Romero te Aguerro i Di Maria.
Nema Inieste, nema sitnog veza Španjolska mora demolirati Čile želi li izbjeći Brazil u osmini finala. No, iako i dalje stalno napada i melje, jasno se vidi kako to nije ona Španjolska s Eura 2008 i iz kvalifikacija naprosto zbog toga jer je Iniesta još uvijek ozlijeđen. Iako nikada nije u naslovnoj ulozi španjolske reprezentacije, Iniesta je ključni igrač Španjolske i Barcelone, igrač za kojeg je Pep Guardiola, kada je Iniesta prvi puta, kao 16-godišnjak trenirao s prvom momčadi Barcelone, rekao: 'Zapamtite ovaj dan. Dan kada ste prvi put igrali s Andresom'. Xavi uvijek nagašava kako je igra Španjolske i Barcelone sasvim drugačija kada igraju skupa, a uostalom, Iker Casillas je prošle godine izjavio kako bi za najboljeg igrača svijeta trebalo proglasiti Xavija i Iniestu skupa. Zanimljivo je kako Iniesta u Barceloni nosi broj 8, Xavi 6, a u reprezentaciji Iniesta 6, Xavi 8.
Priča počinje idilično u 20-im godinama prošlog stoljeća kada Adolf 'Adi' Dassler pokreće malu manufakturu u stražnjoj sobi obiteljske kuće u njemačkom Herzogenaurachu. Ubrzo mu se pridružuje brat Rudolf 'Rudi' i zajedno osnivaju firmu Gebruder Dassler, odnosno Braća Dassler.
Adi je bio opsjednut time da proizvede ultimativnu tenisicu za nogometaše i provodio je dane tražeći dobitnu formulu, odnosno tenisicu koja će biti lakša i kvalitetnija od, tada aktualnih engleskih teških cipeletina što su se koristile za nogomet. Kada je konačno uspio, brat Rudi, sav nabrijan na posao, krenuo je skupljati narudžbe po njemačkim nogometnim klubovima koji su tada nicali posvuda u državi. U 30-ima, sport, kao i sve ostalo, preuzimaju naciji, a oba brata učlanjuju se u Nacionalsocijalističku stranku kako bi neometano mogli nastaviti posao.
Do Olimpijskih igara 1936. u Berlinu, postaju dosta popularni i budući da im je frend Josef Waitzer bio trener u njemačkoj reprezentaciji, sredili su si posao iz snova. Adi je još dodatno uspio nagovoriti Jessea Owensa da nosi njegove tenisice na Olimpijadi što je rezultiralo neviđenim uspjehom i reklamom za braću Dassler budući da je Owens osvojio četiri zlatne medalje što je izazvalo totalnu senzaciju u Njemačkoj - crnac koji osvaja zlata ispred Hitlera koji mrzi crnce.
Početkom rata, naciji naređuju braći da prestanu proizvoditi tenisice i da počnu raditi ručne bacače za vojsku. Prestanak rada ne tenisicama, duboko pogađa braću koji polagano ulaze u sve nervoznije rasprave koje počinju biti skroz ozbiljne kada se Adi oženio 16-godišnjakinjom Kathe koju niti Rudi niti njegova žena Friedl nisu baš voljeli. Pritisci su bili stalni te je Kathe odlučila iseliti iz zajedničke kuće zajedno s Adijem. Legenda kaže da je Adi, prilikom savezničkog bombardiranja Herzogenauracha, došao s Kathe u zajedničko sklonište gdje su bili Rudi i Friedl s djetetom te rekao:'Prokleta kopilad su opet ovdje'.
Rudi je poludio i nikada nije razjašnjeno da li je Adi mislio na Rudolfa i obitelj ili na savezničke avione, no taj događaj je bio početak raspada Braće Dassler. Kasnije je Rudolf otišao u rat pa su ga uhitili Amerikanci vjerujući da pripada Sicherheitsdienstu, čuvenoj obavještajnoj službi SS-a i proveo je godinu dana u zatočeničkom logoru. Po povratku doma, optužio je brata da je imao prste u tome i više nije bilo govora o zajedničkom poslu. Rudolf se preselio na drugu stranu rijeke i osnovao Pumu, a Adi Adidas.
Njihov raspad podijelio je i grad toliko jako da neko vrijeme nitko, osim baš tko je morao, nije prelazio most, a svi su se međusobno pogledavali tko što nosi na nogama. Prvi veliki uspjeh Adidas bilježi na SP 1954. kada se Adi dogovorio s tadašnjim njemačkim izbornikom Seppom Herbergerom da reprezentacija nosi Adidas koji je do danas ostao jedan od zaštitnih znakova njemačkog nogometa. Pobjedom Njemačke, Adidas kreće osvajati svijet, a upravo je veliko finale, u kojem su amateri Nijemci pobijedili jake Mađare, poslužilo za današnji Adidasov moto 'Impossible is Nothing'. Adidas preuzima totalni primat nad Pumom kada se, tijekom 60-ih, u posao se uključuje Adijev sin Horst s neobičnom poslovnom taktikom. Zapošljavao bi bivše igrače da odlaze u svoje bivše klubove i donose igračima tenisice na poklon s novcima unutra. Alan Ball, legendarni engleski reprezentativac kasnije je pričao:'Zamislite. Imaš 21 godinu i dobiješ nove kopačke s dvije tisuće funti unutra. Bacali smo ih po svlačionici kao konfete'. Puma, Rudi i njegov sin Armin imali su drugačiju taktiku.
Fokusirali su se na pojedince, po mogućnosti na najbolje igrače pa su tako kupili Pelea i Johanna Cruyffa koji je, iako je nizozemska reprezentacija imala ugovor s Adidasom, javno odbio nositi Adidas pa je njegov dres uvijek imao samo dvije crte. Kada je Rudi umro 1974, Adi mu nije došao na sprovod, a kada je i Adi umro 1978, sukob se još više zaoštrio između dvojice sinova Horsta i Armina, odnosno, samo se nastavio kroz novac vojske desetina milijuna ljudi koji kupuju i troše novac na Adidas ili Pumu.
(B.M.)