zemlja potresena nasiljem / Podijeljena mišljenja o Malali, najmlađoj dobitnici Nobela u povijesti

Image
Foto: AP Images

Pakistanski tisak natjecao se u subotu u hvalospjevima spram mlade aktivistice za obrazovanje Malale Jusafzai, dobitnice Nobelove nagrade za mir, čiji posao tek počinje uvjeravanjem obitelji i čelnika u zemlji da obrazuju milijune djece bez škole.

11.10.2014.
14:14
AP Images
VOYO logo

"Nacionalna junakinja", "Ponos Pakistana", "Neusporediva hrabrost", "Kći nacije" naslovi su pakistanskih medija, rijetko kad tako jednoglasnih, o 17-godišnjoj djevojci Malali Jusafzai, dobitnici Nobeloove nagrade za mir koja je preživjela napad talibana u dolini Swat.

Islamisti, obični građani i nastavnici optužuju je da igra igru Zapada nudeći loš imidž Pakistana i muslimanske religije, a jedna važna školska udruga čak je zabranila distribuciju njezine biografije "Ja, Malala" u svojim školama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, u zemlji svakodnevno potresanoj nasiljem, zahvaćenoj siromaštvom i beskonačnim političkim razmiricama, dodjela Nobelove nagrade za mir razveselila je velik dio stanovništa.

Lokalni tisak u subotu je nahvalio najmlađu Nobelovku u povijesti, pozivajući zemlju da krene njezinim putem umjesto da joj podmeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo je trenutak poniznosti i inspiracije za zemlju. Ako je neki i ne vole, ostaje činjenica da je Malala Jusafzai Pakistanka i predstavlja milijune mladih Pakistanaca svoje generacije", bilježi anglofoni dnevnik The Nation.

"Pored terorista, silovatelja, kradljivaca i lažljivaca koje naša država proizvodi, postoje junaci koji rade u tišini na miru, reformama, obrazovanju, socijalnoj pomoći, ljudskim pravima i istini. Malala je takva osoba", ističe dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Malala trenutno živi u Velikoj Britaniji, a njezin trajniji povratak u Pakistan čini se malo vjerojatan u ovom stadiju zbog prijetnji, tako da će morati poslužiti kao model na daljinu.

"Naš je zadatak da učinimo od Pakistana zemlju u koju se Malala može vratiti jednog dana sigurna i nastaviti svoj rad bez straha po život", piše dnevnik The News.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Popularni tisak na urdskom, općenito konzervativniji od dnevnika na engleskom, također slavi Nobela.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo