Plate se vratile pet godina unazad

Radničke plate godišnje padnu do 20 odsto, a lošije od nas plaćeni su jedino Bugari i Makedonci

15.3.2013.
15:27
VOYO logo

U Srbiji postoji 1,7 miliona radnika, ali malo njih će reći da im je u poslednjih šest godina porastao standard. Tako je 2008. prosečna plata u Srbiji iznosila 32.746 dinara, a trenutno je veća za samo šest hiljada. Međutim, Novosti pišu da je zbog rasta inflacije vrednost plate danas mnogo manja danas, nego pre pet godina.

- Plate nikome nisu rasle. Naprotiv. U svakoj godini su devalvirale za 15 do 20 odsto, počev od 2008. pa do danas A čak su i dve godine bile zamrznute, iako je inflacija sve vreme rasla - izjavio je za Novosti Ivica Cvetanović, predsednik Konfederacije slobodnih i nezavisnih sindikata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plate se već godinama ne povećavaju ni u privatnom ni u državnom sektoru, ocenjuje Cvetanović, jer i ono malo što mora da raste jer zakon tako naređuje, zapravo je čista simbolika:

- To znači da su, na primer u 2012. plate porasle za četiri do pet odsto, ali je inflacija bila 12,2 odsto. A u ovoj će se godini, u javnom sektoru, ukupno podići za samo dva odsto, što je katastrofa. U realnom sektoru je još gore, jer tamo svaki drugi radnik radi za minimalac, pa je samim tim minimalna zarada postala prosečna - zaključio je on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, izgleda da nas ne očekuje bolja budućnost što se tiče plata, pa čak ni minimalnih, a najveći protivnici tome su poslodavci.

Dragoljub Rajić, direktor Unije poslodavaca Srbije, kaže da je osnovni razlog u tome što je minimalna zarada osnovica za podizanje svih ostalih plata, a to privreda ne može da izdrži:

- Ovi koeficijenti idu u rasponu od 1 do 5,5 i podizanje minimalca ne bi se odrazilo samo na one koji primaju najniže zarade, već bi izazvalo podizanje više stotina hiljada ostalih plata, za šta nema novca ni u privredi ni u javnom sektoru. Trenutni budžetski deficit je 122 milijarde dinara i Srbija će u toku 2013. godine morati da se zaduži kako bi obezbedila redovnu isplatu penzija i zarada u javnom sektoru - zaključio je on.

Ekonomista Miroslav Zdravković navodi da po platama iza nas samo Makedonci i Bugari, ali on za to krivi našu produktivnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Nemci, na primer, imaju visoku tehnologiju i odličnu organizovanost pa, iako efektivno rade najmanje sati, oni su najproduktivniji i njihove plate su najveće. U Srbiji se već decenijama ne investira, tehnologija je sasvim zastarela i zato su naši radnici neproduktivni, a samim tim i loše plaćeni. Zato danas spadamo u najjeftiniju radnu snagu - kaže Zdravković.

On je objasnio da nam se prosečna plata danas čini većom nego što realno zato što je od 2000. do danas bez posla ostalo 400.000 radnika, pa se masa zarada deli sa manjim brojem zaposlenih. A da su ti radnici zadržali posao, prosečna plata bi bila daleko niža.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike