DEFINICIJA BRAKA /

Pitate se kako će Ustav sada izgledati?

U hrvatskom Ustavu će uskoro pisati da je brak zajednica muškarca i žene. Tako je odlučeno na prvom narodnom referendumu kojim se Hrvatska priključila listi 10 istočnoeuropskih zemalja koje takvu odredbu već imaju.

2.12.2013.
18:46
VOYO logo

Odluka četvrtine građana s pravom glasa bila je dovoljna.

Od sinoć Ustav bi trebao izgledati ovako - članak 61. nadopunit će se rečenicom iz referendumskog pitanja - brak je životna zajednica žene i muškarca. Pitanje je samo - tko proglašava promjenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jučer izglasana promjena na referendumu sada treba tehnički biti unesena u Ustav. Hoće li to učiniti Odbor za ustav ili Sabor u plenumu, to ne znamo, ali nije ni važno, stvar je tehnike. Radi se o nekoliko tjedana", rekla je SanjaBarić s Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci.

Unošenjem definicije braka u Ustav Hrvatska se, kažu stručnjaci, jasno pozicionirala na europskoj karti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako pogledate koje zemlje ili imaju zabranu ili nemaju nikakva rješenja, to su uglavnom tranzicijske ili bivše socijalističke zemlje. Ako gledate koje zemlje imaju jedinstveni brak za sve, to su sve dugogodišnje funkcionalne liberalne demokracije. Mi smo između ta dva svijeta i tu smo se betonirali", rekao je ZoranKurelić, profesor na Fakultetu političkih znanosti.

Htjeli smo pobjeći s Balkana, ali nakon referenduma smo mu bliže

Hrvatska je sada stala uz bok 10 istočnoeuropskih zemalja koje Ustavom brane brak istospolnim parovima. Devet razvijenih zemalja zapadne Europe istospolni brak priznaje, a Hrvatska se uskoro može priključiti srednjoeuropskim zemljama koje priznaju istospolno životno partnerstvo.

"Ali u posebnom položaju, jer će ako prođe zakon imati i jedno i drugo, i zabranu. Jedina zemlja koja osim nas u Europi to ima je Mađarska. Tako ćemo se naći u malom društvu našeg sjevernog susjeda", dodao je Kurelić.  

I to najvjerojatnije već ovoga tjedna, kada u proceduru kreće prijedlog Zakona o životnom partnerstvu, prema kojem bi se ono sklapalo kod matičara u prisustvu dva svjedoka. Jedan  partner moći će uzeti prezime drugog partnera, iste kao kod braka bit će odredbe o uzdržavanju, nasljeđivanju, kao i porezni propisi. Jedina je razlika - istospolni partneri neće moći posvajati djecu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ljudske zajednice nisu koncipirane po principu za i protiv, da i ne, nego vrlo često sa niz zareza i dvotočaka. Tako će i taj zakon biti donesen, ali on u svakom slučaju predstavlja veliki korak naprijed u pravu manjine", izjavio je premijer Milanović.

No, pojam braka za tu je manjinu od jučer zabranjen Ustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo