"Europska komisija podupire arbitražni postupak koji je u interesu pravne sigurnosti za obje strane i u interesu glatke i učinkovite primjene zakonodavstva EU-a. Mi smo naravno spremni podržati i neko drugo održivo bilateralno rješenje, ako se o tome dogovore dvije strane, koji bi vodilo u pravcu pravne sigurnosti glede definitivnog rješevanja graničnog spora", rečeno je Hini u uredu za odnose s javnošću Europske komisije.
U utorak su o tom pitanju razgovarali potpredsjednik Komisije FransTimmermans i hrvatska ministrica vanjskih poslova VesnaPusić. Nakon toga sastanka u Komisiji su rekli kako "potvrđuju potrebu da se pronađe rješenje za spor" i da "podupiru i potiču dijalog između dviju strana kako bi se pronašlo zajedničko rješenje". Pri tome nisu uopće spominjali arbitražu.
Povlačenje nakon afere
Hrvatska se povukla iz arbitražnog postupka nakon što je u srpnju izbila afera koja je pokazala da su slovenski član Arbitražnog suda JernejSekolec i slovenska zastupnica pred Arbitražnim sudom Simona Drenik lobirali kod ostalih članova suda kako bi donijeli presudu u slovensku korist.
Hrvatsko je stajalište da je arbitražni postupak nepovratno kompromitiran u tolikoj mjeri da Arbitražni sud u tom sporu više nije sposoban nepristrano odlučiti te da je nastavak arbitražnog postupka nemoguć i neodrživ.
Komisija je u početku tvrdila da ne vidi "održive alternative arbitražnom procesu".