Stariji građani su se u više navrata žalili ombudsmanu jer su ih iz Penzijskog fonda Srbije pozivali da im vrate novac. Naime, Fond PIO u većini slučajeva, prilikom donošenja rešenja za penziju, ne utvrđuje tačan iznos.
To znači da će Fond kad-tad tražiti povraćaj novca od penzionera jer im uglavnom obračunava više nego što su zaista zaradili.
- U svim navedenim slučajevima Fond je samo ”obaveštavao” osiguranike da duguju određeni novac, a nije, kao što zakon nalaže, pisao rešenja u kojima navodi preplaćene iznose, čime su službenici Fonda sve vreme kršili proceduru - objašnjava Gordana Stevanović iz kancelarije Zaštitnika građana za Novosti.
U Fondu kažu da je u većini slučajeva reč o sitnim preplatama, ali pošto se one neretko isplaćuju godinama, dugovi se kreću od 20.000 pa do 200.000 dinara po korisniku.
- Penzionerima koji dobiju konačno rešenje kojim se utvrdi tačan iznos penzije, kao i eventualna preplata, se nudi mogućnost da dug otplaćuju u ratama. Ukoliko ne postignemo dogovor, to se rešava sudskim putem - kaže za Novosti Vladimir Stanković, načelnik Sektora za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja u Fondu PIO.
Prema njegovim rečima, šanse da bivšim radnicima odmah daju konačno rešenje, a samim tim i tačan iznos penzije - ravne su nuli jer im to ne dozvoljava zakon!
- Od 2006. se pri računanju iznosa penzije mora uzeti u obzir i prosečna republička zarada, a taj podatak se daje tek u martu tekuće godine za prethodnu - objašnjava Stanković.
On kaže da i penzioneri često naknadno dostavljaju dodatne dokaze o stažu. Ponekad, dodaje, dolazi i do posebnih teškoća pri pribavljanju podataka od kojih zavisi utvrđivanje iznosa penzije, i to u situacijama kada ima mnogo rupa u plaćanju doprinosa, u slučaju stečaja ili likvidacije prethodne firme, kao i pri postupku povezivanja staža.
Privremeno rešenje traje poprilično dugo, odnosno dok se ne uklone sve prepreke u dokazivanju staža. U najboljem slučaju dva meseca, ali može da se oduži i na šest godina. A nekada i doživotno.