RIGA - Latvijski veterani koji su se u Drugom svjetskom ratu borili u elitnoj legiji njemačkih SS postrojbi protiv sovjetske vojske održali su u petak mimohod u glavnome gradu Rigi.
Oko 1500 bivših boraca i njihovih pristaša, prema podacima policije, nakon zajedničke mise održali su godišnju paradu u starome dijelu Rige i kod spomenika Slobodi položili su cvijeće. Tamo su ih dočekali protuprosvjednici s natpisima protiv nacizma.
Sukoba nije bilo, a tri su osobe privedene zbog nošenja zabranjenih simbola kukastog križa te srpa i čekića.
Latvijska elitna legija u sastavu SS-a imala je 140.000 boraca i još budi strasti u toj baltičkoj zemlji koja je do 1991. bila u sastavu bivšeg Sovjetskog Saveza.
"Tragično je gledati ljude koji su se borili za Treći Reich preobražene u pobjednike", rekao je EfraimZuroff, direktor centra Simona Wiesenthala u Jeruzalemu.
Latviju je sovjetska Crvena armija okupirala pošto je 1939. s Njemačkom potpisala pakt o nenapadanju. Kada je Njemačka 1941. napala SSSR, Crvena Armija bila je protjerana iz Latvije pa je dio stanovništva Nijemce dočekao kao osloboditelje. Nacistički režim je ubrzo počeo provoditi i vlastiti teror i je ubio između 70.000 i 85.000 židova, ponekad uz pomoć lokalnih kolaboratora.
Istodobno se oko 130.000 Latvijaca borilo na strani Crvene armije koja je Latviju ponovno okupirala 1944. godine.
Ruska manjina u vojnoj paradi bivših SS-ovaca vidi veličanje nacizma, što je dodatno podiglo napetosti u zemlji samo mjesec dana pošto je referendumom odbačen prijedlog da se ruski jezik uvede kao drugi službeni jezik u Latviji. Time su porasle napetosti između Rige i Moskve, i između Latvijaca i ruske manjine koja u Latviji čini približno trećinu od dva milijuna stanovnika.