Tijekom druge polovice prošlog stoljeća globalna razina mora rasla je u prosjeku 1,8 milimetara godišnje (mjereći mareografima). Nadalje, utvrđeno je da su topljenje ledenih kapa i ledenjaci doprinijeli povećanju od 1,1 milimetara godišnje. Dakle, odakle dolazi preostalih 0,7 milimetara ukupnog povećanja? Nova studija je dala iznimno jednostavan odgovor: od nas samih!
Preostali iznos (0,7 mm) porasta razine mora, koji ne otpada na topljenje ledenih kapa, može se objasniti ako u jednadžbu uvrstimo proces ispumpavanja pitke vode iz zemlje, te njeno bacanje u more, kaže tim istraživača u studiji objavljenoj u Nature Geoscience.
Pumpanje izvorske vode mogući krivac porasta razine mora
Ovakvo tumačenje je zapravo vrlo smisleno kada se prisjetimo da ljudi crpe vodu iz tla za razne potrebe poput navodnjavanja, industrijske proizvodnje, pa čak i obične stambene uporabe. Dio ukupne količine otpadnih voda ovih procesa odlazi potom kroz kanalizacijske mreže natrag u tlo. No, ne sva. Preostali dio odlazi u pritoke, rijeke i završava zarobljen u akumulacijama, kako prirodnim, tako i umjetno nastalim.
Pumpanje izvorske vode mogući krivac porasta razine mora
No, velika količina tih otpadnih voda nalazi svoj put natrag u ocean putem rijeka i potoka, a također i isparavanjem u vodenom ciklusu, te na kraju pridonosi globalnom povećanju razine mora.
Bez obzira na to, studija pokazuje da smo u velikoj mjeri podcijenili vlastitu odgovornost na utjecaj porasta razine mora uzrokovanu ispumpavanjem vode iz zemlje i daljnim izlijevanjem u oceane.Taj utjecaj prema studiji iznosi oko 0,77 milimetara godišnje u razdoblju od 1961. do 2003. godine.
Ovo objašnjenje - da izvlačenjem vode iz tla , te njezinim izlijevanjem u oceane zapravo pridonosimo porastu razine mora - samom svojom jednostavnošću pridonosi svojoj vjerodostojnosti, zar ne?