Ministar zdravlja Rajko Ostojić predstavio je danas svoj Masterplan bolnica, kojim se predviđa funkcionalno spajanje bolnica kako bi se stvorila nova mreža bolnica i omogućilo racionalnije upravljanje bolničkim troškovima.
"Ključ i cilj nam je pacijent, sigurnost pacijenta, kvalitetna zaštita i zadovoljstvo, ukratko pacijent u središtu zdravstvenog sustava", rekao je na početku predstavljanja ministar Ostojić.
"Kasnim sa prezentacijom 18 dana, a u zbilji kasnimo 15, 18, 20 godina jer nikad nije bilo plana zdravstva", dodao je.
Dva su temeljna načela: supsidijarnost, što znači zdravstvene probleme rješavati na što je moguće nižoj razini i načelo funkcionalne integracije. Prema masterplanu Hrvatska se dijeli na 4 regije u kojima će se bolnice koordinirati i povezivati - sjevernu i središnju, istočnu, južnu i zapadnu.
Prosječna stopa popunjenosti postelja je 85 posto. Odjel može imati minimalno 15 postelja, znači neki odjeli će postati neodrživi.
Masterplanom se nastoji osigurati racionalizaciju akutnih ležećih kapaciteta, snažan razvoj dnevnih bolnica, povećanje kapaciteta za produljeno liječenje i palijativnu skrb, te formiranje regionalne i nacionalne mreže bolničke skrbi.
On obuhvaća 31 bolničku ustanovu - kliničke bolničke centre, kliničke bolnice, klinike i opće bolnice kojima je osnivač država i one kojima su osnivači jedinice lokalne i regionalne samouprave. Nisu obuhvaćene specijalne bolnice i lječilišta te Klinika za psihijatriju Vrapče.
Masterplanom se ne predviđa ukidanje bolnica već funkcionalno spajanje bolnica uz postupno uvođenje promjena u razdoblju od 2014. do 2016. godine.
Danas u bolnicama koje su obuhvaćene Masterplanom ima 15.507 akutnih postelja, 2.421 postelja/stolaca u dnevnim bolnicama i 828 postelja za kronično, produženo, dugotrajno liječenje i palijativnu skrb.
Do 2016. godine, hrvatske bolnice trebale bi imati ukupno 10.510 akutnih postelja, 3.409 postelja i stolica u dnevnoj bolnici te 2.372 postelja za kronično, produženo i dugotrajno liječenje i palijativnu skrb.
Od 31 bolnice predviđena je funkcionalna integracija njih 21, dok se 10 bolnica neće funkcionalno povezivati. Funkcionalne integracije bolnica predviđene su većinom na razini regija, osim u dva slučaja u kojima se funkcionalno integriraju bolnice iz dviju različitih regija. Najmanje se integriraju dvije, a najviše četiri bolnice.
"Vodit ćemo bolju i dostupniju zdravstvenu zaštitu, biti će bolji ishod lječenja, veća razina zadovoljstva pacijenta", rekao je Ostojić.
"Štednja nije priroritet, prioritet je pacijent ali očekujemo uštedu od 400 milijuna kuna. Ali i neizravne koristi zbog lječenja u dnevnim bolnicama, čak 5 do 7 posto proračuna. Dnevne bolnice omogućuju pacijentu da na jednom mjestu obavi više pregleda, a ne da luta, telefonira, šalje mailove", dodao je.
"Vrhunski liječnici će odlaziti u manje bolnice umjesto obrnuto. Bolje da liječnik pregleda pacijenta u Našicama nego da stotine građana putuju u Osijek", rekao je ministar.
"Otpore očekujemo, na njih smo spremni", istaknuo je. Otpore posebno očekuje u ujedinjavanju bolnica u Vinkovcima i Vukovaru te Lovranu i Rijeci.
Interna, kirurgija, pedijatrija i ginekologija ostaju u bolnicama 4. kategorije.
"Neki odjeli će se ugasiti ali neće nestati specijalisti - oni će raditi u dnevnim bolnicama i specijalističkoj-konzilijarnoj zdravstvenoj zaštiti. Da prestanemo razmišljati o svojim feudima od 15 ili 20 kreveta, i okrenemo se pacijentu", rekao je Ostojić o ukidanju nekih odjela.
"Županije koje su izgubile najviše akutnih kapaciteta su one u kojima je SDP na vlasti. Dakle, nema političkog kriterija", rekao je.
"Neće biti otpuštanja medicinskih sestara i liječnika jer ih imamo premalo. Broj akutnih kreveta bit će za 32 posto manje ali u tim istim dijelovima Hrvatake značajno raste broj postelja u dnevnim bolnicama, 48 posto. Oko 2400 postelja manje ali to je povijesna kategorija, pogledajte kolika je popunjenost tih postelja, negdje svega 15 posto", odgovorio je Ostojić.
"Funkcionalna integracija ne znači organsko spajanje nego veću mobilnost osoblja, liječnika. Ne ukidaju se uprave ali će se značajno smanjiti broj uprava u tim bolnicama", dodao je.
Današnjim predstavljanjem Masterplana otvorena je javna rasprava, koja će trajati do sredine svibnja, nakon koje će o tom dokumentu raspravljati i Hrvatski sabor te Vlada.