ODMAH NAKON ŠKOLE ČEKA IH POSAO! /

Plaće za ova zanimanja su iznad prosjeka, a već za vrijeme školovanja dobivaju novčane poticaje

Image

Od strukovnih zanimanja najtraženija su zanimanja iz djelatnosti građevine, ugostiteljstva, metalske industrije i trgovine.

26.6.2019.
10:30
VOYO logo

Kada su u pitanu određena zanimanja, prava je lutrija pronaći posao, što je jedan od glavnih razloga zbog kojeg mnogi mladi ljudi odluče pronaći sreću izvan granica Hrvatske.

No, nije sve tako crno, u Hrvatskoj postoje i zanimanja koja su toliko tražena, da mlade osobe koje se školuju za njih čeka posao odmah po završetku školovanja, a plaće su nerijetko iznad državnog prosjeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Autolakireri, autolimari, automehatroničari, bravari, dimnjačari, elektroinstalateri, fasaderi, galanteristi, instalateri grijanja i klimatizacije, limari, instalateri kućnih instalacija, konobari, krojači, krovopokrivači, kuhari, mesari, obućari, pekari, plinoinstalateri, slastičari, soboslikari-ličioci, stolari, strojobravari, tesari, tokari, vodoinstalateri i zidari, ne čekaju ni dana na burzi rada. A za njih se otimaju kako domaći, tako i strani poslodavci.

Stipendije od 9000 kuna!

Zainteresiranost učenika za obrtnička zanimanja nastoji podići i Vlada stipendijama u iznosu od 9000 kuna godišnje, a iduću godinu najavljuju i udvostručenje iznosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, sufinanciraju se troškovi školovanja učenicima koji se obrazuju u deficitarnim zanimanjima po jedinstvenom modelu obrazovanja (JMO), a s obzirom na to da se radi o mjesečnom iznosu od 750 kuna, ispada da u 12 mjeseci srednjoškolac koji izbori stipendiju dobiva 9000 kuna.

Osim što na taj način učenici mogu već u srednjoj školi dobiti stimulativna primanja, oni stječu vještine kojih itekako nedostaje na tržitu rada.

Plaća veća od profesorske

Prosječna isplaćena neto plaća u Hrvatskoj za prosinac prošle godine iznosila je 6262 kune, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS). No kakvo je stanje s plaćama kada su u pitanja navedena, deficitarna zanimanja?

Prosječna mjesečna plaća za instalatera grijanja i klimatizacije u Hrvatskoj iznosi 6173 kune neto, električara 5814 kuna, zidara 6951 kunu, automehaničara 6083 kune, soboslikara 6449 kuna, pekara 6285 kuna... Prosjek je to plaća prikupljen od korisnika oglasa za posao u proteklih 36 mjeseci na platformi "Na poslu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Od strukovnih zanimanja najtraženija su zanimanja iz djelatnosti građevine, ugostiteljstva, metalske industrije i trgovine. Dakle, govorimo o zanimanjima zidara, tesara, kuhara, konobara, prodavača, bravara, zavarivača, vodoinstalatera.

Image

Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta potiče edukaciju za obrtnička zanimanja. Evo što trebate znati...

Image

Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta potiče edukaciju za obrtnička zanimanja. Evo što trebate znati...

Prema podacima servisa MojaPlaća, prosječna plaća u kategorij graditeljstvo, geodezija i geologija iznosi 5527 kuna dok u kategoriji proizvodnja i zanatske usluge, prosječna plaća iznosi 5772 kune.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usporedbe radi, prosječna plaća u kategoriji obrazovanje i znanost iznosi 5262 kune. Što nas dvodi do zaključka da su nerijetko kvalificirani radnici bolje plaćeni bolje od visokoobrazovanih radnika, što povrđuje kronični nedostatak radne snage na području navedenih zanimanja.

Poticaj za mlade

Iz tog razloga Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta već treću godinu zaredom provodi projekt "Poticanja obrazovanja za vezane obrte temeljene na sustavu naukovanja".

Image
Foto: Thinkstock

Osim plaća koje su iznad prosjeka, projekt Ministarstva vrijedan čak 67,8 milijuna kuna, u sklopu kojeg se odobrava stipendiranje učenika koji se obrazuju u deficitarnim obrtničkim zanimanjima, zasigurno će privući mlade koji su na korak do odluke u kojem smjeru žele nastaviti svoje školovanje.


Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sadržaj je isključiva odgovornost Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta.

Image
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo