novosti u obrazovanju /

'Od iduće godine bit će obvezno devetogodišnje školovanje'

Image
Foto: PIXSELL/Ilustracija

Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović najavio je kako će, umjesto osmogodišnjega, od iduće godine biti obvezno devetogodišnje školovanje jer će se, kako je rekao, uvesti predškola.

26.10.2012.
20:22
PIXSELL/Ilustracija
VOYO logo

Sudjelujući na 4. hrvatskom kongresu školske i sveučilišne medicine pod nazivom Javnozdravstveni izazovi školske i adolescentne medicine, Željko Jovanović je rekao kako, zahvaljujući izmjenama zakona o predškolskom odgoju, će u Hrvatskoj od iduće godine predškola postaje obvezna, a time praktično od iduće godine škola obvezno traje devet godina, čime će se pridonijeti kvalitetnijoj izobrazbi djece.

Upozorio je na mnoge odgode upisa djece u prvi razred osnovne škole, ističući kako se u posljednje dvije godine svake godine odgodio upis oko 2.000 djece u prvi razred i umjesto odlaska u školu, ta djeca ostaju u vrtićima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izrazio je i zabrinutost porastom broja djece s teškoćama u razvoju u predškolskoj dobi.

"Školske 2005./2006. godine bilo je svega tri posto takve djece, a školske 2012./2013. čak ih je šest posto", istaknuo je ministar Jovanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Trenutačno je u Hrvatskoj 2.072 osnovnoškolaca koji se školuju u 19 ustanova s posebnim programom, a najveća takva ustanova je Centar za autizam u Zagrebu s podružnicama u Splitu i Rijeci", rekao je ministar Jovanović.

Po njegovim riječima ne smiju se zanemarivati i posebno nadarena djeca.

"Pripremamo novi pravilnik kojim ćemo osigurati bolji rad s djecom s posebnim potrebama, ali i s posebno nadarenom djecom", istaknuo je ministar Jovanović.

Upozorio je na nedostatak stručnih suradnika - pedagoga, psihologa, edukatora i rehabilitatora, ističući da je u Hrvatskoj u osnovnim školama 1.396 takvih stručnjaka, što znači da svaki od njih prosječno radi čak s 239 djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenik ministra zdravlja Marijan Cesarik rekao je kako se 4. hrvatski kongres školske i sveučilišne medicine održava desetak godina nakon 3. kongresa, što 'govori o zapuštanju školske medicine kao javne djelatnosti'.

Pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić pozvala je Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo obrazovanja, znanosti i sporta da svojim odlukama utječu na poboljšanje cjelokupne skrbi o djeci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom trodnevnog kongresa, kako je najavljeno, posebna pozornost bit će usmjerena na zaštitu od zaraznih bolesti, uključujući i spolno prenosive bolesti, te reprodukcijsko zdravlje, kronične nezarazne bolesti, uključujući i poremećaje u prehrani, te mentalno zdravlje i ovisnosti.

Organizator kongresa je Hrvatsko društvo za školsku i sveučilišnu medicinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo