Posljednji prelazak valjkom po vrhu novog nasipa. Završena je sanacija 12 metara dubokog i 130 metara širokog kratera u Rajevu Selu.
Mještani koji su prvi bili na udaru nakon što je u svibnju pukao, tada također novi nasip, skeptični su.
''Vidjet ćemo koliko je nasip siguran kad ponovno dođe voda, četiri godine je izdržalo, prvi val vode je došao i odmah je puknuo'', kaže nam mještanka Ševala Halilović.
U golemu rupu uz Savu ugrađeni su deseci tisuća kubika građevinskog materijala, sve je pojačano injekcijskom betonskom zavjesom, a nasip je 60 centimetara viši. Iz Hrvatskih voda uvjeravaju kako su mještani sigurni.
''Samo u jamu je ugrađeno nekih 40 tisuća kubika raznoraznog materijala, upravo zbog kiše moralo je doći i do izmjene materijala tako da se ugrađivao i kamen'', tvrdi generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plisić.
Zbog puknuća nasipa i katastrofe koja je uslijedila, nitko nije odgovarao.
Tragovi su još vidljivi; u Rajevu Selu nitko se nije vratio kući, a Božić izvan domova u županjskoj Posavini dočekat će više od polovice poplavljenih.
Ministrica graditeljstva Anka Mrak Taritaš tvrdi kako se na obnovi radi punom parom: ''U ovom času imamo negdje oko 1830 odluka koje su donešene, dakle, toliko kuća ih se nalazi u obnovi, otprilike je obnovljeno već 600 kuća'', kaže.
Završetak nasipa zbog lošeg vremena kasnio je mjesec i pol dana i nije i kraj priče, jer je dvije i pol tisuće stanovnika podiglo kaznenu prijavu.
Izgradnja novog nasipa stajala je 40 milijuna kuna, a radilo se i u Topoli, Bošnjacima i Račinovcima.
''Ukupni radovi na cijelom ovom području koštali su preko 80 milijuna kuna'', tvrdi Plisić.
Novi nasip još treba ozeleniti, no život uz Savu daleko je od onog kakav je bio.