KONTRIRANJE BUSHU /

Obama odustao od štita u Europi

Image

Iranska je prijetnja navodno smanjena, pa je Obama odlučio odustati od kontroverznog proturaketnog štita u Češkoj i Poljskoj, što je odmah razveselilo Kremlj i tamošnje jastrebove.

17.9.2009.
7:41
VOYO logo

WASHINGTON - Sjedinjene Države odlučile su izmijeniti projekt proturaketnog štita u Europi jer je smanjena iranska prijetnja, rekao je u četvrtak glasnogovornik Pentagona Geoff Morrell francuskoj novinskoj agenciji France Presse. 

"Prethodni projekt temeljio se na procjeni da je Iran odlučan u razvoju raketa dugog dometa", ali "prema zadnjim obavijestima, sada se mnogo više usredotočio na razvoj raketa kratkog te srednjeg dometa", rekao je Morrell, dodajući da promjene "nemaju nikakve veze s Rusijom".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moskva se oštro protivila projektu protuameričkog štita u Europi držeći ga prijetnjom vlastitoj sigurnosti, jer je radarski sustav trebao biti postavljen na teritoriju Češke Republike, a deset presretača raketa na tlu Poljske.

Poljaci odustanak drže Obaminim neuspjehom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O američkoj su odluci obaviješteni službeni Prag i Varšava. Obama nas je uvjerio da "će se strateška suradnja" Češke Republike i SAD-a nastaviti te da Washington drži Češku jednom od svojih najbližih saveznika, rekao je češki premijer Jan Fischer. 

Poljski dužnosnici nisu željeli komentirati odluku sve dok je Bijela kuća i službeno ne objavi, no voditelj ureda za nacionalnu sigurnost poljskog predsjedništva Aleksander Szczyglo kaže da američka najava znači dugoročni neuspjeh politike Washingtona "u ovom dijelu Europe".

NATO i Rusija pozdravljaju odluku Bijele kuće

Glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen kaže da odluka Bijele kuće odražava "nedjeljivost sigurnosti svih saveznika", a "pozitivan je korak" to što će svi saveznici biti "uključeni u razgovore", a to je u "interesu naših partnera u istočnoj Europi", rekao je Rasmussen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluku Washingtona pozdravila je i Moksva, koja je pritom odbacila tvrdnje da je to isposlovala tajnim sporazumom s Obamom. "Odluka američkog predsjednika dobro je promišljena i sustavna te odražava razumijevanje da se bilo koja sigurnosna mjera ne može temeljiti isključivo na osnovi jedne države", rekao je šef vanjskopolitičkog odbora ruske Dume Konstantin Kosačev.

Aleksej Arbatov, čelnik Centra za međunarodnu sigurnost Ruske akademije znanosti drži da će odsad Washington i Moskva moći bolje surađivati u pristupu prema Iranu te će "Rusija spremnije stati uz SAD kad treba zagovarati oštrije sankcije protiv Irana".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski jastrebovi: Amerika je slabija

Neki zapadni diplomati pak smatraju da bi tvrdolinijaši u ruskome vodstvu potez Washingtona mogli protumačiti kao američko slabljenje. "Umjesto da se sada snažnije povežu sa SAD-om, oni (tvrodolinijaši) bi mogli pritiskati i više kako bi ojačali rusku moć u bivšem sovjetskom bloku", kaže jedan diplomat, ističući da bi posljedice takve nove politike prvi osjetili Ukrajina, Gruzija i "drugi neprijatelji Kremlja". Isti diplomat spominje i mogućnost ruske vojne intervencije na Krimu ili (opet) u Gruziji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo