Na meti razbojnika – somalijske, nigerijske vode, poznato je, opasne su za brodove i pomorce, a da bi oni koji plove bili sigurniji, sve popularnije je zanimanje zaštitar od piratskih napada.
Tim Crossin, tehnički direktor Offshore Marine Securityja kazao je:
"Ti piratski napadi u posljednje vrijeme su u opadanju u Indijskom oceanu i somalijskim vodama, jer brodove štite naoružani zaštitari, ali su napadi u porastu kod zapadne Afrike, koja postaje sve opasnija."
Ovo su ljudi koji se nadaju da će brodove štititi od pirata. Prije mogućeg posla trebaju proći edukaciju. Nediljko je u mirovini i antipiratska zaštita čini mu se odlična mogućnost za dodatnu zaradu.
"Ovo je specifičan posao koji nije ni plovidba, ali nije ni tipa rata, znači specifičan posao i čovjek mora biti ozbiljan i znat zašto to želi i što mora moći odraditi", tvrdi Nediljko.
A što mora odraditi, vrlo dobro zna Dalibor. Više od godinu dana radi kao antipiratski zaštitar. Bitna je, tvrdi, brza, ali i promišljena reakcija.
Da bi mogli tražiti posao, moraju znati engleski, biti mentalno i fizički sposobni. Moraju položiti tečajeve temeljne sigurnosti na brodu i onaj za brodskog časnika za sigurnost. Sve stoji oko 1.200 eura, i - NIJE garancija zaposlenja.
Igor Duh, predstavnik Offshore Marine Securityja kaže:
"Prvo pitanje je postoji li mogućnost ovisno o broju ugovora i svemu ostalom, ako im se ponudi ugovor onda prvo kratkoročan ugovor, a kasnije možda i dugoročan."
Za čuvanje od napada pirata mogu zaraditi između 100 i 400 eura po danu, no posao je to s visokim rizikom.
Na tečaju su dobili teoretska znanja, realne situacije nitko im ne može vjerno približiti sve dok se sami ne susretnu s piratima.