Prioritet ministra /

'Novim ECMO uređajima spašavat će se životi u svim dijelovima Hrvatske'

Image
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Uređaji, raspoređeni po bolnicama, prenosivi su, i očekuje se da ih koriste razni specijalisti, ističe ministar.

29.10.2013.
16:42
Davor Puklavec/PIXSELL
VOYO logo

Ministar zdravlja Rajko Ostojić ustvrdio je danas da je nabava 35 novih ECMO uređaja, tzv. umjetnih pluća, bila prioritet jer je to najnovija tehnologija koja spašava živote, a opremanjem 22 hrvatske bolnice pružaju se jednake šanse pacijentima diljem Hrvatske.

"Ako zakažu srce ili pluća zbog bilo koje indikacije, to je tehnologija koja spašava život. A indikacije su nevjerojatno široke - prvenstveno pedijatrija, infektologija, transplantacija te kardiologija i kardiokirurgija", rekao je ministar odgovarajući na novinarski upit na članke objavljene u Jutarnjem listu kojima se proziva Ministarstvo zdravlja zbog nabave novih uređaja, vrijednih čak 37 milijuna kuna, dok u zdravstvu vlada nestašica novca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uređaji, raspoređeni po bolnicama, prenosivi su, i očekuje se da ih koriste razni specijalisti, ističe ministar.

Pojasnio je i da je projekt započeo prošle godine, a edukaciju za rukovanjem uređajem prošlo je već stotinjak liječnika i medicinskog osoblja. Edukacija do konca godine planirana je u još nekoliko bolnica, te se očekuje da će ti uređaji, koji već četiri godine odlično funkcioniraju u Zagrebu, na Rebru i u Zaraznoj bolnici, ubuduće jednako dobro funkcionirati i u Splitu, Rijeci, Osijeku i drugim gradovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je lijek poput penicilina ili adrenalina. Ako nemate tu tehnologiju, ljudi umiru", rekao je Ostojić istaknuvši da je nabavljen toliki broj uređaja kako ne bi bilo diskriminacije pacijenata u drugim dijelovima Hrvatske u odnosu na Zagrepčane.

Naglasio je da su u zadnjih mjesec dana dva strana državljana u Hrvatskoj bila priključena na taj aparat, a prošli tjedan u Splitu njime je spašen život 45-godišnjeg oca petero djece.

U vezi objave Jutarnjeg lista da bogata Švedska ima jednak broj umjetnih pluća, a dvostruko više stanovnika od Hrvatske, Ostojić tvrdi da se jednako tako možemo uspoređivati i s Njemačkom, od koje "imamo značajno manji broj tih aparata".

"Ovo je projekt koji vodi središnja Europa, treba nam dovoljan broj aparata bez diskriminacije jednih dijelova Hrvatske prema drugima. Naša je obaveza omogućiti svima spas jer ovo je tehnologija koja spašava živote", poručio je ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit o opravdanosti nabave novih uređaja, Hini je odgovorio i Bojan Biočina, predstojnik Klinike za kardijalnu kirurgiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Klinički bolnički centar Zagreb.

Biočina u odgovoru objašnjava da se ECMO (extracorporeal membrane oxygenation) zasniva na inačici stroja za izvantjelesni krvotok, a metoda se, kaže, u načelu primjenjuje kod bolesnika kod kojih su klasične metode liječenja zakazale ili su neučinkovite, te su u neposrednoj smrtnoj opasnosti .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uspješnost metode varira ovisno o indikacijama (od 90 posto u nekim neonatološkim indikacijama do 30 posto u sepsi), a u prosjeku se kreće oko 50 posto - toliki je postotak spašenih bolesnika koji bi inače umrli.

Prvi takav uređaj u KBC Zagreb primijenjen je u kardiokirurškoj indikaciji 1987. godine. Od obnove programa krajem 2008. godine, u KBC-u su učinjene 62 takve procedure uz uspjeh od 50 posto, a ove godine 13.

Na KBC-u Zagreb trenutno su u funkciji (na pacijentima ) dva takva uređaja. Biočina ističe da su svi kardiokirurzi, te većina ostalih liječnika Klinike za kardijalnu kirurgiju, kompetentni za rukovanje tim uređajem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo