Naime, najjače tvrtke domaće konditorske industrije predviđaju da će ulaskom Hrvatske u EU i izlaskom iz CEFTA-e imati pad izvoza od najmanje 20 do 30 posto, što će dovesti do pada proizvodnje i likvidacije dijela industrije, pa time i radnih mjesta. Zbog toga su iz udruge konditora Kondin, čiji su članovi Kraš, Koestlin, Kandit, Zvečevo, Podravka i Cedevita, od Ministarstva poljoprivrede i premijerke Kosor, te glavnog pregovarača za EU i ostalih relevantnih institucija u državi još 30. lipnja zatražili hitan sastanak.
"Konditori za vrijeme pregovora nadležnih tijela s EU nisu bili uključeni niti su do danas upoznati s elementima pregovora koji će se odraziti na njihov položaj ulaskom u Uniju. Stoga su životno zainteresirani da što hitnije upoznaju okvire pregovora, efekte i kontraefekte koji će se odraziti na njihov položaj u sasvim novom okruženju", navodi se u pismu Kondina, kojim se traži sastanak.
Naime, u Kondinu upozoravaju da će se ulaskom u EU dogovoreni kontingenti za tržišta CEFTA-e prenijeti na sve proizvođače Unije, a ostalo će biti izloženo carinskoj zaštiti. U takvim uvjetima izvoz će im, kažu, biti izuzetno otežan, a ocjenjuju da će im izvoz realno pasti za 20 do 30 posto. U takvim se okolnostima zato očekuje da će tvrtke koje imaju proizvodnju u zemljama regije dobar dio proizvodnje tamo polako seliti - primjerice Kraš, koji je još 2003. godine pod svoje okrilje vratio tvornicu keksa Mira iz Prijedora u Republici Srpskoj.
"Morat ćemo se snalaziti. Ako se uskoro ne bude reagiralo na upozorenja konditorske industrije, Kraš će morati dio svoje proizvodnje preseliti u Prijedor. Prirodno je da će se tako gasiti i dio radnih mjesta", kazala je za Poslovni dnevnik prokuristica Kraša Marica Vidaković.
I rovinjski TDR će zbog visokih carina vrlo vjerojatno seliti pogone u neku od zemalja regije, a i najveći domaći proizvođač kave Franck također se posljednjih godina priprema za negativan efekt koji će im se dogoditi izlaskom iz CEFTA-e i ulaskom u EU.
"Završili smo investicije u proširenje naših pogona u Grudama. Riječ je o ozbiljnoj proizvodnji od dvije tisuće tona kave godišnje", pojasnio je za Poslovni član Uprave Francka Josip Budimir.
Vezani članci:
arti-201107250166006 arti-201105100688006 arti-201105060719006 arti-201105210106006 arti-201107040810006