Bonitetna agencija Fitch snizila je kreditni rejting Belgiji, Španjolskoj, Sloveniji, Italiji i Cipru, što je izazvalo vrlo burne reakcije u tim zemljama, ali i u Bruxellesu. Europski dužnosnici okrivljuju tri američke agencije za određivanje kreditniog rejtinga da ga namjerno ruše europskim zemljama kako bi dodatno produbilei krizu i odvratilei investitore od ulaganja u europske zemlje.
Agencije su također optužene da zastupaju isključivo američke financijske interese, da nisu neovisne u svome poslu kao što to tvrde. Europski povjerenik za gospodarstvo i financije Olli Rehn tri je američke agencije (Standard&Poor, Fitch i Moody’s) optužio da ganjaju vlastite interese, djeluju u interesu američkog financijskog kapitalizma i ne uzimaju u obzir vrlo oštre i ozbiljne mjere za izlazak iz krize koje su poduzele gotovo sve članice EU.
Lagarde protiv štednje
Direktorica MMF-a Christine Lagarde na Svjetskom gospodarskom forumu koji se održava u Davosu, upozorava da bi neprimjereno i preoštro rezanje potrošenje i štednja pod svaku cijenu u brojnim zemljama moglia ugroziti šanse za povećanje gospodarskog rasta. "Neke zemlje moraju hitno i u potpunosti provoditi mjere za financijusku konsolidaciju, dok neke druge imaju prostora da istraže i razmisle o tome koje bi im mjere njima najviše odgovarale. Svaka ih zemlja treba prilagoditi svojim potrebama i mogućnostima" , kazala je Lagarde. S njome se složio i američki ministar financija Timothy Geithner koji je kazao da bi preoštre mjere štednje mogle dovesti do novog ciklusa recesije, što se mora spriječiti pod svaku cijenu.
specijal-201012070191004-Agonija eura