"Projekt potpore sektoru pravosuđa" pomagat će u provedbi ključnih zakonodavnih reformi usmjerenih modernizaciji i nadogradnji kapaciteta tri ključna elementa hrvatskoga pravosuđa - sudova, tužiteljstava i Ministarstva pravosuđa.
"Pravosudni sustav koji dobro radi, preduvjet je za moderno, cvatuće društvo u kojem se građani i tvrtke u cijelosti oslanjaju na učinkovitost, transparentnost, neovisnost i profesionalizam komponenti pravosudnog sektora kao što su sudovi i tužiteljstva", izjavio je Amit Mukherjee čelnik radne skupine za projekt.
"Drago nam je što će ovaj projekt značajno pridonijeti učinkovitosti hrvatskog pravosudnog sustava, i pomoći Hrvatskoj da se uskladi sa sustavom zemalja članica EU, te time olakšati proces hrvatskog pristupanja Uniji", istakao je Mukherjee u priopćenju.
Projektne aktivnosti pridonijet će poboljšanju učinkovitosti sudskog sustava kroz konsolidaciju sudske mreže u Splitu, Karlovcu i Puli, uz modernizaciju operativnih informacijskih sustava sudova i jačanje prakse vođenja predmeta.
Državno odvjetništvo također će biti ojačano s ciljem ubrzanja njegovih procesa, kroz ulaganja u infrastrukturu, modernizaciju operativnih informacijskih sustava te institucionalno jačanje. Projektom će se dodatno ojačati i funkcije upravljanja u ministarstvu pravosuđa, navodi Svjetska banka.
Rezultat projekta trebalo bi biti smanjenje zaostataka u ciljanim sudovima i tužiteljstvima. Pored toga, vrijeme obrade u ciljanim sudovima će se smanjiti za ključne faze sudskog procesa koje trenutno bilježe duge odgode, kao što su servis obavijesti strankama, vrijeme između prvog i završnog ročišta i svjedočenja vještaka.
"Projekt potpore sektoru pravosuđa", četvrti je u nizu koji financira Svjetska banka kako bi pomogla hrvatskim vlastima poboljšati ukupnu učinkovitost pravosudnog sustava.
Od pridruživanja Hrvatske 1993., Svjetska banka je financirala 43 projekta u iznosu od oko tri milijarde dolara i odobrila 52 darovnice u ukupnoj vrijednosti od 70 milijuna dolara.