U sklopu Sajma poslova održan je i okrugli stol na temu "Zapošljavanje žena i žene u poduzetništvu" na kojem su sudjelovale brojne uspješne žene poduzetnice iz Pule i Istre.
Na okruglom stola na kojima se razgovaralo o problematici žena na tržištu rada, bile su dvije mlade poduzetnice koje su pomoću potpora za zapošljavanje uspjele izgraditi uspješan poslovni život.
Studirala je u Italiji, radila ali kad se vratila u Hrvatsku dočekalo je neugodno iznenađenje
Prva je Nicoletta Balija, magistrica konferencijskog prevođenja, koja je studirala u Italiji, gdje je i radila. Kada se poželjela vratiti u rodnu Istru našla se pred zidom - u četiri godine nije uspjela pronaći posao.
"Stanje je bilo neodrživo i odlučila sam uzeti stvari u svoje ruke. Potpora koja mi se nudila pomogla mi je pri otvaranju posla i da lakše preživim prvu godinu, navela je Balija. Dodala je da je, osim tvrtke koja se bavi prevođenjem i podukom, u međuvremenu preuzela i obiteljski OPG koji se bavi proizvodnjom maslinovog ulja, a uskoro će ući i u novu investiciju, otvorit će turističko-ugostiteljski objekt i to putem kredita HBOR-a, u kojem bi zaposlila desetak radnika.
Stažirala, no ni nakon toga nije mogla naći posao
Predstavila se i magistrica psihologije Vanja Prvulović koja je uz pomoć potpora Zavoda otvorila obrt za privatno i poslovno savjetovanje i edukaciju. Ona je, kako je navela, prvu mjeru za poticanje zapošljavanje iskoristila još na stažiranju u Zavodu za zapošljavanje u Slavonskom Brodu. No, nakon toga nije, unatoč trudu i brojnim poslovima, uspijevala naći posao. Stoga se, nakon istraživanja tržišta, odlučila preseliti u Istru i ovdje otvoriti vlastiti obrt za što je dobila 25 tisuća kuna potpore.
Poslodavci odmah kalkuliraju s time da će radi djece, porodiljnog i bolovanja u budućnosti biti manje produktivne
Obje djevojke su, u svojim nadahnutim prezentacijama nazvanima "Žensko mikro-poduzetništvo" i "Ima li života prije smrti" složile kako ženama na tržištu rada nije lako i to zbog mnogo razloga, od toga što se neka zanimanja tradicionalno smatraju muškima, do toga što se mlade i neudane djevojke, a pri tome još i visokoobrazovane, teško zapošljavaju jer poslodavci odmah kalkuliraju s time da će radi djece, porodiljnog i bolovanja u budućnosti biti manje produktivne.
http://www.glasistre.hr/vijesti/pula_istra/cak-68-posto-nezaposlenih-s-fakultetom-su-zene-474883
I sami imate iskustva s traženjem posla u Hrvatskoj? Pitali su vas neprimjerena pitanja, nitko vam nije odgovarao na zamolbe ili ste se ugodno iznenadili? Pišite nam na adresu vijesti@portal.net.hr i podijelite s nama vaša iskustva.