Linićevi inspektori napenalili se i na studente

Besplatni razgledi grada koji se zasnivaju tek na napojnicama, vesele i dobrovoljne vodiče i turiste. Tako je i u Hrvatskoj. Ali zakon tu vrstu vodiča ne dopušta.

22.7.2013.
9:41
VOYO logo

Ako volite putovati, ali ne raspolažete velikim budžetom, to više nije veliki problem. Uz pomoć nekih internet stranica možete upoznati lokalce u gradovima u kojima boravite, pa i pronaći besplatan smještaj kod njih. Uz to, tu su i besplatne pješačke ture u kojima turisti mogu sudjelovati. Takva vodstva po gradu funkcioniraju na principu napojnica koje nisu obavezne. Takva filozofija posebno se sviđa studentima i backpackerima.

Svaka je tura izazov

Jedan mladi Zagrepčanin i sam je pokušao organizirati takva vodstva za turiste koji su odlučili posjetiti glavni grad Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Obožavao sam raditi free toure s turistima jer je svaka od njih bila novi izazov. Uvijek se radi o novim gostima, bilo da su to mladi studenti, zaposleni parovi ili već iskusni putnici od 70-ak godina", kaže taj 24-godišnji student koji je htio ostati anoniman.

Kako se ove ture zasnivaju na napojnicama, turisti mogu biti sigurni da će se vodiči zaista potruditi pružiti im dobru i zanimljivu uslugu. A što zadovoljniji budu, to će većim napojnicama nagraditi vodiča.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No s time se većina profesionalnih turističkih vodiča ipak ne slaže.

"U stranim gradovima besplatne razglede grada često vode studenti i mladi kojima je to privremeni izvor financiranja i neki oblik džeparca pa se i na taj način odnose prema poslu - kao da je riječ o nekom 'posliću' kojeg se lako 'sfuša', a kakva-takva zarada je zajamčena. U tom slučaju napojnica je u cijelosti vaša dok mi od ovog posla živimo i plaćamo sva davanja", ističe Jurica Puškar iz Udruge turističkih vodiča Grada Zagreba.

Trend besplatnih pješačkih turističkih obilazaka započeo je 2004. godine u Berlinu. Organizacija koja je započela s vođenjem ovakvih tura brzo je shvatila da turisti vole dobre turističke usluge po najnižoj mogućoj cijeni. Nakon Berlina, taj se trend proširio na druge gradove u Europi.

Zakoni sprečavaju besplatne razglede u Hrvatskoj

U mnogim zemljama zakon određuje da bilo kakve turističke usluge, pa i besplatne pješačke ture smiju davati ili voditi samo licencirani turistički vodiči. Tako je i u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog zakonskih regulativa u Zagrebu službeno ne postoje besplatne pješačke ture. Takvo stanje u čudu ostavlja turiste koji posjećuju glavni grad Hrvatske. Tako je jedna putnica iz Australije na svom blogu napisala kako se razočarala nakon što su joj u Zagrebu rekli da besplatnih tura – nema. Čak ni licencirani vodiči ili turističke agencije takvo što ne organiziraju.

'Linić bi poslao svoje elitne jedinice'

"Pitanje besplatnih razgleda je meni oduvijek bilo zanimljivo. Vjerujem da su se i moji kolege više puta bavili tom mišlju. Ipak, kada bi se netko odlučio za takav pothvat suočio bi se s više zapreka. Mislim da bi gospodin Linić, koji je u ofenzivi i obračunava se s radom na crno i neizdavanjem računa, na takve vodiče poslao svoje elitne jedinice. Sigurno mu ne bi bilo drago da se tu nekakvim ljudima daje novac, makar to bila napojnica, milodar ili kako ga već nazvali, a da on, država i proračun od toga ne dobiju ništa", kaže Jeronim Cimperšak Žigrović iz Udruge turističkih vodiča Grada Zagreba, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, Zakon o pružanju usluga u turizmu propisuje kako turistički vodiči ne mogu biti volonteri, već moraju imati licence za obavljanje tog posla. Kako bi ih dobili, moraju položiti stručni ispit.

"Kao osoba koja se školovala za licenciranog turističkog vodiča i koja svakodnevno mora ulagati u sebe kako bi sve informacije za goste bile aktualne i svježe, smatram da nema nikakve razlike u našoj profesiji i, recimo, zvanju liječnička ili profesora. Od njih se ne očekuje da svoja znanja i umijeće dijele besplatno, pa zašto bismo onda mi to radili", pita se Jurica Puškar.

Obveznici fiskalizacije

No čak i kada su vodiči licencirani, problem ostaje. Po ovom zakonu ture se ne smiju obavljati bez izdanog računa. "Obveznici smo fiskalizacije te za svako gotovinsko plaćanje moramo izdati račun", dodaje Puškar.

Osim toga, postoji zabrana oglašavanja pružanja usluga u turizmu kada se one ne slažu s ovim zakonom. Za ovakve prekršaje zakon predviđa visoke novčane kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijetnje inspekcijom

Zagrebački student s početka priče zbog tih je razloga morao prestati nuditi turistima besplatne pješačke ture. Naime, na Facebook stranici besplatnih razgleda koje je nudio, pronašla ga je nekolicina licenciranih turističkih vodiča.

"Prijetili su mi inspekcijom zbog toga što nemam licencu turističkog vodiča. Iako sam im pokušao objasniti da je to svugdje u svijetu normalna stvar, tvrdili su da im kradem posao. Da je inspekcija došla do mene, vjerojatno bi mi na licu mjesta napisali novčanu kaznu od nekoliko tisuća kuna. Nisam htio riskirati pa sam morao prestati s vođenjem besplatnih tura", zaključuje razočarano zagrebački student.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo