Hrvatska nema svoju energetsku politiku. Ustvrdio je to hrvatski stručnjak na tom području Davor Štern gostujući u emisiji "U mreži prvog" HR-a u kojoj se razgovaralo o samostalnosti zemlje u kreiranju energetske budućnosti u koju se upliću i ruski i američki interesi, što se vidi prema posljednjim izjavama vezanim uz Inu. Štern ističe kako bi Hrvatskoj bilo krajnje vrijeme da napravi svoju energetsku strategiju te da je se potom drži.
Njegov kolega Miro Skalicki istaknuo je da strategija treba pokriti "miks" od konvencionalnih izvora energije i odgovoriti na pitanja želimo li domaću proizvodnju ili ne, dobavne pravce, obnovljive izvore energije. Sve to objedinjeno, dodaje, dalo bi Hrvatskoj neovisnost u određenoj mjeri. Pritom je naznačio da bi bilo dobro da određene potrebe možemo pokrivati iz domaćih izvora.
Energetska strategija - argument za čvrst razgovor
Stručnjak za energetiku Jasminko Umičević smatra da je premijer Andrej Plenković poslao jasnu poruku u vezi s vanjskim utjecajem na energetsku situaciju kada je kazao da odluke donosi Vlada RH. "Vidio sam i pohvalu Vladi što je odlučila izabrati savjetnika za pitanje Ine. Veleposlanik je američki čovjek iz biznisa i zna koliko su važni konzultanti. To je bitno zato što političari nemaju temeljna znanja o energetici", rekao je Umičević i kazao da je i ruski veleposlanik rekao istu stvar u vezi s Agrokorom.
"Kada bismo imali čvrstu energetsku strategiju imali bismo i argumente za čvrsti razgovor, a danas ih nemamo. Ovo je sada jedno diplomatsko-političko pitanje o kojemu se ja ne bih usudio govoriti jer nije moja struka, a isto tako političari ne bi smjeli govoriti o nečemu što nije njihova struka, jer ne znaju", kazao je Štern.
Bitka za plin
Na pitanje je li u pozadini svega bitka za plin, Skalicki je rekao da je LNG terminal na Krku definitivno zanimljiv. "SAD je postao izvoznik plina, a dosad je uvijek bio uvoznik. Trenutačno imaju jedan izvozni LNG terminal, u izgradnji još pet, a u projektu još četiri. Oni moraju naći nekakvo tržište, a to su drugi kontinenti. Budući da SAD ima viška plina i bit će ga sve više, moraju ga negdje plasirati. S druge strane, i Rusija ima plina. Oni su po tome u Europi dominantni. Njihov plin dolazi plinovodima. Dakako da se tu sad očekuje tržišna borba", kazao je.
Umičević je naglasio kako MOL otkad je u Ini nije ispunio nijednu preuzetu ugovornu obvezu, a da su pritom i smanjene hrvatske državne rezerve nafte i plina za 60 posto što je inače kriterij za utvrđivanje vrijednosti neke naftne kompanije.
U vezi s Inom Umičević smatra kako je dobro da će Vlada RH razmotriti opciju strateškog partnera, ali MOL smatra kao pogubnu opciju.