Što će se dogoditi s cijenama nekretnina nakon 1. srpnja?

Iako se mnogi pribojavaju da će cijene stanova naglo skočiti kad Hrvatska uđe u Europsku uniju, stručnjaci koji se bave nekretninama predviđaju drugačiju situaciju – nakon 1.

13.5.2013.
9:46
VOYO logo

Portali i oglasnici koji se bave prodajom nekretnina objavili su da nekretnine u Hrvatskoj još uvijek pojeftinjuju: prema Centru nekretnina, u travnju su cijene pale za 4,8 posto u odnosu na godinu ranije, odnosno za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec.

Za kvadrat stana u Zagrebu traži se 1.600 eura

Doduše, riječ je o traženim cijenama, dok su one realne, utemeljene na kupoprodajnom ugovoru, niže u prosjeku za sedam posto. I na vrlo traženom zagrebačkom tržištu zabilježen je godišnji pad od 6,5 posto, odnosno mjesečni od 0,6 posto. Tako se za kvadrat stana u Zagrebu u travnju u prosjeku tražilo 1.615 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pad cijena na Jadranu nešto je blaži i na godišnjoj razini iznosi 2,5 posto, dok su na mjesečnoj razini, u odnosu na ožujak, nekretnine na Jadranu čak poskupjele za neznatnih 0,2 posto.

Tražena cijena kvadrata kuće na Jadranu u travnju je iznosila 1.545 eura, 1,1 posto manje nego prethodnog mjeseca i 3,4 posto manje nego lani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosječna cijena kvadrata apartmana na Jadranu gotovo se nije mijenjala ni na mjesečnoj ni godišnjoj razini, te iznosi 1.991 euro. Standardno najskuplje regije su Dubrovačko-neretvanska i Splitsko-dalmatinska županija, ali tu je i Primorsko-goranska županija, gdje su apartmani skuplji od 2.000 eura.

S druge strane, najpovoljnije nekretnine za odmor su vikendice u Ličko-senjskoj županiji (1.635 eura po kvadratu). Stanovi na Jadranu su pak poskupjeli za dva posto u odnosu na ožujak, pa kvadrat stoji 1.643 eura.

Realne cijene nekretnina pale do 10 posto

Dubravko Ranilović, predsjednik Udruženja za poslovanje nekretninama pri HGK, kaže da su realizirane cijene nekretnina u Hrvatskoj pale za pet do 10 posto na godišnjoj razini. Promet je pao sa 66.000 na 32.000 trgovanih nekretnina.

Trend pada cijena nekretnina nastavit će se i u EU

''Taj trend, iako malo usporen, nastavit će se i nakon ulaska Hrvatske u EU. Pad neće biti na sadašnjoj razini, ali treba uzeti u obzir da se neće ništa drastično mijenjati s obzirom da stranci mogu nesmetano kupovati nekretnine u Hrvatskoj od osamostaljenja uz suglasnost nadležnog ministarstva, na temelju reciprociteta, a od 2009. državljani EU-a mogu kupovati i bez suglasnosti'', objasnio je Ranilović za Glas Istre te dodao da su stranci u Hrvatskoj kupili 40 tisuća nekretnina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje hoće li nakon ulaska RH u Uniju kupovati s manje straha, kaže da će punopravno članstvo sigurno pridonijeti osjećaju sigurnosti. No, ne smatra da će se nešto posebno dogoditi, osim pozitivnog psihološkog pomaka.

Cijene će, tvrdi, i dalje padati, osim, naravno, iznimnih lokacija na Jadranu ili u metropoli koje će zadržati cijenu. No, riječ je o doista malom broju nekretnina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo