Smiju li se naplaćivati opomene?

Jeste li zakonski dužni, ukoliko kasnite primjerice s ratom banci, podmiriti uz nju i kamate, i pristiglu opomenu koju su vam poslali? Vjerojatno ćete automatski pomisliti da jeste, no niste u pravu

27.8.2010.
20:55
VOYO logo

Sve banke koje posluju u Hrvatskoj naplaćuju opomene, a iznosi se mogu kretati i do sto kuna. Koliko će vam naplatiti definirano je općim uvjetima poslovanja svake banke. Problem je jedino što prema Zakonu o obveznim odnosima to ne smiju činiti, piše Pametnakuna.hr.

Prema tom zakonu vjerovnik nije dužan opominjati dužnika dodatno nakon što mu je dostavio račun s točno naznačenim dospijećem. Ako dužnik ne uplati dug u naznačenom roku, počinju mu teći kamate. Dakle, sve dodatne opomene koje se naplaćuju nisu propisane Zakonom o obveznim odnosima. Zbog kršenja zakona banke su već bile prozivane, no pravdale su se troškovima slanja tih opomena. Rješenje bi, smatraju u udruzi Potrošač, trebala iznaći Hrvatska narodna banka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravnici tvrde kako građani imaju dvije mogućnosti. Prva je, pokušati se dogovoriti s bankom o otplati svoga duga i s obzirom na to sklopiti ugovor. Druga mogućnost je, pak, sudska tužba jer banke krše zakon. Klijent bi primjerice dobio spor i ne bi morao platiti opomenu, a banka bi morala podmiriti sudske troškove, piše Pametnakuna.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo