"Smatram da je u Hrvatskoj već na djelu izvanredno stanje, a Vlada predloženim zakonom uvodi mjere za njegovo saniranje", kazao je to ministar financija Slavko Linić govoreći o Zakonu o financijskom poslovanju koji Vlada planira donijeti s početkom jeseni, a kojim se uređuju rokovi plaćanja te predstečajna nagodba. Linić se u intervjuu za tjednik Globus zapitao "kako nazvati postojeću situaciju nego izvanrednom ako imate permanentan gospodarski pad, ogromnu nelikvidnost, velik broj nezaposlenih, neisplatu plaća".
Linić je ustvrdio da je situacija u državi vrlo teška, da imamo vanjski dug od 47 milijardi eura, a da je potrošnja nerealno visoka. "Čak i kad preokrenemo trendove, možemo računati na vrlo skroman rast gospodarstva, jer je sve ispod pet posto nedovoljno. Osam godina u državi nije rješavana nijedna dubioza, ni u zdravstvu, ni u mirovinskom sustavu, socijali... Da ne govorimo o brodogradnji i ostalim strukturnim promjenama. U javnom sektoru išlo se kontra potreba: umjesto smanjivanja broja radnika, njihov se broj stalno povećavao. Rješavanje svih tih problema zahtijevat će dodatna sredstva iz proračuna. A ukupni se rashodi istodobno moraju smanjivati", kazao je Linić.
'Ako privreda ne prodiše, iduća godina će biti mnogo teža nego ova'
Istaknuo je i da nam ove godine pomoć MMF-a nije potrebna, ali je pitanje što će biti sljedeće godine. "Treba li nam pomoć MMF-a znat ćemo, po prilici, za pola godine. Ako se stanje nelikvidnosti ne popravi i ne krenu investicije, ako privreda ne prodiše, onda će proračunska situacija iduće godine biti vrlo teška", kazao je, dodajući: "Mnogo teža nego ova."
Linić je, unatoč svemu, uvjeren da će Vlada uspjeti, i to do kraja godine. "Očekujem rezultate u smanjenju nelikvidnosti te u povećanju investicija i zapošljavanju", rekao je.
'Vidi se da se stvari ipak pokreću'
Ministar financija kazao je da nije ni najmanje obeshrabren, nego, naprotiv, ohrabren jer "vidi da se stvari ipak pokreću". "Čak su mi i razgovori sa sindikatima veliko ohrabrenje. Bojao sam se da pregovori neće dati rezultate, da će Vlada morati donijeti odluku o jednostranom raskidanju kolektivnih ugovora. Unatoč svemu, vidim da u sindikatima ipak imamo veliko razumijevanje", zaključio je.