Siromašni teže do fakulteta

Hrvatsko društvo ne nudi jednake šanse svim građanima.

10.11.2011.
13:46
VOYO logo

Osobe rođene u siromašnijim i manje obrazovanim obiteljima nemaju jednake šanse za uspjeh u Lijepoj našoj, kao oni iz bogatijih i obrazovanijih. Tome u prilog govore rezultati istraživanja koje je agencija Hendal provela za magazin Banku u sklopu projekta Nacionalni indeks sreće.

Prema njemu, uspinjanje siromašnijih stanovnika Hrvatske na društvenoj ljestvici je otežano, a primjerice na studij se pretežno upisuju djeca onih bogatijih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacionalni indeks sreće 63 boda

"Više od 40 posto hrvatskih studenata imaju roditelje s višim ili visokim obrazovanjem, a samo četiri posto studenata su djeca roditelja s osnovnom školom ili bez nje. To znači da hrvatsko društvo ima ograničenu socijalnu pokretljivost i ne nudi jednake šanse svim građanima", ocijenila je izvršna direktorica magazina BankaMarina Ralašić.

Dunja Potočnik, stručnjakinja za socijalnu mobilnost, takvim rezultatima nije iznenađena. Ona tvrdi kako visoko obrazovanje u Hrvatskoj znači i bolji život. Istovremeno profesor s Ekonomskog fakulteta Mislav Ante Omazić navodi kako studenti iz siromašnijih i slabije obrazovanih obitelji kada dođu na studij "bolje grizu" iako "smo im otežali situaciju jer moraju raditi da bi mogli studirati", upozorava on misleći pritom na skupe školarine i druge troškove koje valja pokriti kako bi mogli studirati u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacionalni indeks sreće u Hrvatskoj trenutačno iznosi 63 boda, na ljestvici od mogućih stotinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo